Z roku na rok coraz tańsze stają się oscyloskopy 12 bitowe. Zaczynają nawet wchodzić na przedziały cenowe klasycznie zdominowane przez konstrukcje 8 bitowe. Czy już teraz warto dołożyć aby „zabezpieczyć” się na przyszłość?

Ilość bitów ADC

Ten sam sygnał obserwowany na oscyloskopie 8 i 12 bitowym

Rozdzielczość to najmniejszy poziom kwantyzacji (Q) określony przez przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) w oscyloskopie. Im większa liczba bitów ADC, tym większa rozdzielczość oscyloskopu. Na przykład przetwornik 8-bitowy może zakodować sygnał analogowy na jeden z 256 różnych poziomów (ponieważ 2^8 = 256), podczas gdy przetwornik 12-bitowy idealnie zapewnia 16 razy większą rozdzielczość, ponieważ ma 2^12 = 4 096 poziomów Q.


Skala pionowa

Najmniejszy poziom Q przy napięciu pełnej skali 800mV: 8 bit vs 10 bit
Najmniejszy poziom Q przy napięciu pełnej skali 16mV: 8 bit vs 10 bit

Rozdzielczość oscyloskopu zależy od przetwornika analogowo-cyfrowego (ADC), który operuje na pełnej skali wartości pionowej. Odpowiednie skalowanie pionowe również wpływa na rozdzielczość oscyloskopu. Przykład: oscyloskop z przetwornikiem 8-bitowym w skali 800 mV ma rozdzielczość 3,125 mV (800 mV/256 poziomów Q), podczas gdy przetwornik 12-bitowy osiąga 0,195 mV. Każdy oscyloskop może rozwiązywać sygnały tylko do najmniejszego poziomu Q. Aby uzyskać najlepszą rozdzielczość, użyj najbardziej wrażliwego ustawienia skali pionowej, zachowując pełny przebieg na ekranie. Jeśli sygnał jest skalowany tak, że zajmuje tylko połowę lub mniej miejsca na ekranie, utracisz 1 lub więcej bitów ADC.


Ilość bitów a dokładność

3 Hidden Oscilloscope Specs That Really Matter - NI
ENOB (SIB) w odniesieniu do poziomów szumu

Nie samą ilością bitów żyje dokładność. Możemy kupić oscyloskop 12 bitowy ale nie pomoże nam to jeżeli będzie źle zaprojektowany. Duże szumy czy nieliniowa odpowiedź częstotliwościowa może zmniejszyć Skuteczną Ilość Bitów (SIB). SIB wyraża to, ile bitów możemy wykorzystać efektywnie, a ile utonie w szumach lub zostanie ucięta/zniekształcona charakterystykami częstotliwościowymi. Ważne są także inne parametry takie jak jitter.


Czy warto inwestować w 12 bitów?

alt
SDS802X HD oscyloskop cyfrowy 2x70MHz 2GSa/s 12 bitów Siglent, najtańszy oscyloskop 12 bitowy w ofercie sklepu G0TR0NIK

Oscyloskopy 12 bitowe z roku na rok stają się coraz tańsze. Wypierają one oscyloskopy 8 bitowe jako standard. Nadal jednak są droższe. w takim razie: czy warto dopłacić? To zależy.

Jeżeli oscyloskop 12 bitowy mieści się w twoim budżecie? Tak, absolutnie. Zalety związane z większą precyzją są ciężkie do ominięcia. Czy warto dopłacać i naciągać budżet na oscyloskop 12 bitowy? Raczej nie. Jeżeli jesteś amatorem, wykonujesz podstawowe naprawy lub bawisz się z projektowaniem elektroniki znacznie ważniejsza będzie dla ciebie zgrubna informacja, czy sygnał jest i czy ma zbliżone do zakładanych parametry. Pieniądze oszczędzone na zakupie oscyloskopu zainwestuj w inne urządzenia lub materiały, a nie będziesz żałował.