Zasilacze to jedne z najbardziej podstawowych narzędzi stosowanych w elektronice, które odgrywają kluczową rolę podczas projektowania, testów i pomiarów. Zasilacze regulowane DC znajdują szerokie zastosowanie między innymi podczas projektowania i udoskonalania układów elektronicznych czy testów i badań pojedynczych płytek. Wybór odpowiedniego zasilacza może znacznie usprawnić wszelkiego rodzaju prace projektowe, badawcze i produkcyjne. Poniższa lista umożliwi świadomy wybór zasilacza spełniającego indywidualne potrzeby.

1. Typy zasilaczy

Zasilacze DC dzieli się głównie na impulsowe i liniowe. Zasilacze liniowe wykorzystują transformator w celu zmniejszenia amplitudy napięcia przemiennego z sieci. Następnie napięcie te jest prostowane w celu uzyskania stałych impulsów, które zostają poddane filtracji w celu osiągnięcia stałego napięcia charakteryzującego się niewielkimi tętnieniami. W celu uzyskania wysokiej precyzji napięcia stałego, wymagany jest dodatkowo obwód stabilizacji.

Zasilacze impulsowe w sposób bezpośredni przekształcają wyprostowane napięcie przemienne na napięcie przemienne, a następnie, sterowany sygnałem wysokiej częstotliwości, klucz włącza i wyłącza prąd w celu utworzenia impulsów elektrycznych o wysokiej częstotliwości. W wyniku stabilne, niskie napięcie przechodzi na wyjście przez indukcyjność.

Przegląd zasilaczy DC firmy UNI-T

Zasilacze liniowe i impulsowe cechują się różnymi właściwościami. Główne zalety zasilaczy liniowych to wysoka stabilność i stabilność obciążenia, niskie tętnienia napięcia wyjściowego, szybki czas reakcji przejściowej, prosta struktura obwodu i brak zakłóceń podczas przełączania. Jednak nie obyło się bez wad, do których należy zaliczyć wysoki pobór mocy, niską sprawność (typowo wynoszącą okolice 45%), a także duże rozmiary i wagę samego urządzenia, którego nie można zminiaturyzować ze względu na rozmiary kondensatorów filtrujących o wysokich pojemnościach oraz transformator. Z kolei w przypadku zasilaczy impulsowych ich zaletami są wady zasilaczy liniowych. W zasilaczach impulsowych występują znacznie wyższe tętnienia i charakteryzują się bardziej złożoną strukturą obwodu. Współcześnie technologia zasilaczy impulsowych stale się polepsza w wyniku czego ich wydajność się zwiększa. Również zasilacze impulsowe sprawdzają się bardzo dobrze w aplikacjach wymagających zasilania dużej mocy. Z tego powodu kluczowym aspektem przy wyborze zasilacza jest określenie potrzeb i wymagań istotnych w danym projekcie. Jeżeli ważna jest czystość brak zakłóceń i jak najmniejsze tętnienia sygnału to zasilacz liniowy będzie właściwym wyborem. Natomiast jeżeli bardziej istotna jest wysoka wydajność i jak najmniejsze rozmiary urządzenia to najrozsądniejszym wyborem będzie zasilacz impulsowy.

2. Moc wyjściowa

Możliwości wyjściowe zasilacza są jednym z najbardziej istotnych czynników, który należy uwzględnić przy wyborze, ponieważ są bezpośrednią informacją o zakresie przydatności danego zasilacza w konkretnych zastosowaniach. Napięcie wyjściowe o wartości do 30V w zupełności wystarczy do zasilenia oświetlenia, telefonów komórkowych, laptopów i innych urządzeń przenośnych jak i również większości modułów zasilania. Zasilacze UNI-T z serii UDP6700 posiadają napięcia wyjściowe do 40V (UDP6730) i 80V (UDP6731) i maksymalny prąd wyjściowy na poziomie 30A (UDP6730), co zwiększa ich zakres zastosowań o zasilacze komunikacyjne, małe pojazdy elektryczne czy wszelkiego rodzaju akumulatory. Seria UDP6700 charakteryzuje się również szerokim zakresem i wysoką wydajnością sprawiając, że jeden zasilacz jest w stanie zastąpić wiele mniejszych zasilaczy co przynosi wiele korzyści dla użytkownika i pozwala na oszczędność.

3. Liczba kanałów

Jeżeli założone zastosowanie zasilacza wymaga jednego kanału np. do zautomatyzowanego procesu testowego bądź produkcyjnego to sensownym wyborem będzie jednokanałowy, impulsowy zasilacz UNI-T z serii UDP6700, ponieważ charakteryzuje się on doskonałą wydajnością, kompaktową konstrukcją i niewielką wagą.

Z kolei, jeżeli środowisko pracy zasilacza wymaga testowania wielu urządzeń na raz, czy ciągłego testowania urządzeń jedno po drugim to warto rozważyć zasilacz wielokanałowy, który umożliwi optymalizację pracy i znaczną oszczędność czasu. Liniowy zasilacz UNI-T UDP3305S posiada dwa symetryczne i niezależne kanały umożliwiające regulacje napięcia w zakresie od 0 do 30 V i wydajnością prądową na poziomie 5 A, trzeci kanał regulowany w zakresie 0-6 V z wydajnością prądową 3 A a także gniazdo USB służące do zasilania urządzeń przenośnych. Zasilacz ten sprawdzi się idealnie w zastosowaniach przemysłowych, edukacyjnych i badawczych.

Czterokanałowy zasilacz UDP3305S

Przy wyborze zasilacza wielokanałowego należy pamiętać o bardzo istotnym czynniku jakim jest izolacja między kanałami zasilacza. Ma ona kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa i niezawodności pracy. Zasilacze marki UNI-T wyposażone są w pełno-kanałową izolację, a także zapewniają izolację miedzy komunikacją a wyjściem, co doskonale sprawdzi się w zadaniach wymagających zdalnego sterowania wielu maszyn.

Zasilacz UDP3305S posiada również możliwość pracy kanałów 1 i 2 w połączeniu szeregowym i równoległym, co pozwala na osiągnięcie 60V i 5A lub 30V i 10A na utworzonym, w wyniku takiego połączenia, kanale. Funkcja ta doskonale sprawdzi się w zastosowaniach laboratoryjnych na potrzeby edukacji.

4. Zdalne sterowanie

Obecnie coraz częściej w produkcji dąży się do automatyzacji procesów. Z tego powodu szukając zasilacza należy się zastanowić czy istnieje potrzeba posiadania urządzenia programowalnego. UNI-T oferuje szeroki wybór zasilaczy programowalnych, które są w stanie spełnić potrzeby każdego użytkownika. Zasilacze z serii UDP3000S wyposażone są w wiele portów, zapewniając w ten sposób możliwość komunikacji poprzez USB, LAN czy RS232 a także zgodność z oprogramowaniem komputerowym i protokołem komunikacyjnym SCPI. Ponadto z tyłu urządzenia jest port USB służący do podłączania zewnętrznych urządzeń w celu pobierania oraz przechowywania danych pomiarowych. Umożliwia to wygodne tworzenie platform kontrolujących automatyzację procesów.

Porty dostępne w zasilaczu UDP3305S

5. Zabezpieczenia

Jednym z ważniejszych aspektów dotyczących zasilaczy jest ich bezpieczeństwo. Zabezpieczenia przed przepięciem, przetężeniem i przegrzaniem to podstawowe środki ochrony jakie powinien mieć zasilacz. Zabezpieczenia te zapobiegają potencjalnym uszkodzeniom samego zasilacza jak i obciążenia w przypadku, gdy wystąpią jakieś nieprawidłowości na wejściu co chroni przed niepotrzebnymi stratami. Oprócz ochrony wejścia istotna także jest ochrona wyjścia, której konfigurowalny poziom pozwala zapewnić bezpieczeństwo dla testowanego produktu. Zasilacze firmy UNI-T posiadają powyższe zabezpieczenia, które zapewniają użytkownikowi bezpieczeństwo jego testów i badań.

Zabezpieczenia w zasilaczu firmy UNI-T

6. Zaawansowane funkcje

Źródła zasilania charakteryzują się nie tylko możliwością zapewnienia stabilnego napięcia i prądu, posiadają one dodatkowe funkcje, które mają na celu ułatwienie i zoptymalizowanie często czasochłonnej pracy. Przykładowo gdy eksperyment wymaga ciągłego włączania i wyłączania zasilania to nie trzeba robić tego manualnie, a można skorzystać z funkcji timera, która umożliwia stworzenie i wykonanie takiego scenariusza. Dodatkowo funkcja listy pozwala na ładowanie zmieniającego się napięcia i prądu w celu testowania obciążenia na przykład na potrzeby testów starzeniowych. Zarówno seria UDP3000S jak i UDP6700 są wyposażone w powyższe funkcje. Dodatkowo seria UDP3000S oferuje możliwość zróżnicowanych wizualizacji wyników podczas testowania na 4,3 calowym ekranie. Możliwość ta w znaczący sposób ułatwia pracę testową.

Funkcja listy nastaw

7. Wyświetlacz

Intuicyjny i przejrzysty interfejs użytkownika jest niezbędny aby zapewnić wydajne i komfortowe pomiary. Z tego powodu wyświetlacz jest bardzo istotnym elementem zasilacza i powinien być odpowiednio duży i czytelny. Zasilacze serii UDP3000S wyposażone są w 4,3 calowy, kolorowy ekran LCD, na którym w przejrzysty sposób wyświetlone są istotne informacje takie jak ustawione wartości napięcia i prądu, presety i wartości zabezpieczeń dla każdego z trzech kanałów, które są wyświetlone obok siebie i podzielone kolorystycznie, dzięki czemu jest to łatwe do zrozumienia i wygodne w użytkowaniu. Seria UDP6700, ze względu na swoją kompaktowość, posiada kolorowy ekran LCD o przekątnej 2,8 cala, który również w sposób przejrzysty wyświetla wszystkie niezbędne dane.

Kolorowy wyświetlacz w zasilaczu serii UDP3300S (po lewej) i UDP6700 (po prawej)

Seria UDP3300S:

Seria UDP3300S zasilaczy firmy UNI-T to niedrogie, wysokowydajne, programowalne i liniowe zasilacze prądu stałego DC. Posiadają one kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 4,3 cala, który w sposób przejrzysty wyświetla wszystkie niezbędne dane, umożliwiając szybką i komfortową pracę. Zasilacze tej serii posiadają wszystkie niezbędne interfejsy komunikacyjne, różnorodne funkcje analityczne a także doskonałe wskaźniki wydajności. Cechuje je bezkonkurencyjny stosunek ceny do oferowanych możliwości, dlatego świetnie się sprawdzą we wszelkich dziedzinach elektryki i elektroniki jak i również w edukacji, badaniach i przemyśle.

W skład serii UDP3300S wchodzą dwa modele: UDP3305S oraz UDP3305S-E. Są to bliźniacze urządzenia różniące się jedynie dokładnością regulacji i odczytu wyjściowego napięcia. Model UDP3305S jest bardziej czuły i osiąga dokładność regulacji i odczytu napięcia na poziomie 1 mV, natomiast model UDP3305S-E charakteryzuje się mniejszą dokładnością, która osiąga 10 mV, jednak jest on dostępny w bardziej korzystnej cenie. Z tego względu zastanawiając się nad zakupem zasilacza z serii UDP3300S należy określić na jak bardzo dokładnych pomiarach nam zależy.

Polecane zasilacze:

NazwaLink
UNI-T UDP3305Shttps://www.gotronik.pl/udp3305s-programowalny-zasilacz-laboratoryjny-30v-5a-328w-poczworny-p-9935.html
UNI-T UDP3305S-Ehttps://www.gotronik.pl/udp3305s-e-programowalny-zasilacz-laboratoryjny-30v-5a-328w-poczworny-p-9936.html
UNI-T UDP3305Chttps://www.gotronik.pl/programowalny-zasilacz-laboratoryjny-udp3305c-potrojny-0-30v-5a-315w-p-9542.html
UNI-T UDP3303Ahttps://www.gotronik.pl/udp3303a-2-x-0-30v-0-3a-zasilacz-laboratoryjny-dc-symetryczny-programowalny-p-6497.html
UNI-T
UDP6720
https://www.gotronik.pl/programowalny-zasilacz-laboratoryjny-udp6720-0-60v-5a-100w-p-9543.html
UNI-T
UDP6721
https://www.gotronik.pl/programowalny-zasilacz-laboratoryjny-udp6721-0-60v-8a-180w-p-9544.html
UNI-T
UDP6730
https://www.gotronik.pl/udp6730-programowalny-zasilacz-laboratoryjny-40v30a-uni-t-p-10539.html
UNI-T
UDP6731
https://www.gotronik.pl/udp6731-programowalny-zasilacz-laboratoryjny-80v15a-uni-t-p-10540.html
UNI-T UDP1306Chttps://www.gotronik.pl/udp1306c-zasilacz-laboratoryjny-programowalny-32v6a-uni-t-p-10741.html
UNI-T
UTP3303-II
https://www.gotronik.pl/zasilacz-laboratoryjny-utp3303-ii-032v-03a-p-9042.html
UNI-T
UTP3305-II
https://www.gotronik.pl/zasilacz-laboratoryjny-utp3305-ii-032v-05a-p-9043.html
UNI-T
UTP3313TFL
https://www.gotronik.pl/utp3313tfl-0-30-00v-0-3-000a-zasilacz-laboratoryjny-p-7521.html
UNI-T
UTP3315TFL
https://www.gotronik.pl/utp3315tfl-0-30-00v-0-5-000a-zasilacz-laboratoryjny-p-7520.html