Czy warto zainteresować się zakupem miernika cęgowego?

Tak. Mierniki cęgowe są coraz częściej wykorzystywanymi miernikami zarówno hobbystycznie jak i w przemyśle. W tym artykule skupimy się na zasadzie ich działania a także na kilku popularnych modelach z serii UT

1. Do czego służą cęgi w miernikach cęgowych.

Mierniki cęgowe służą do pomiaru prądu. W tym celu umieszcza się przewód w którym chcemy zmierzyć płynący prąd w cęgach miernika. Początkowo mierniki cęgowe było to wyłącznie urządzenia analogowe, ale wraz z rozwojem elektroniki cyfrowej pojawiły się mierniki cyfrowe. Ich główna zaletą jest dokładniejszy pomiar, mniejsza wrażliwość na uszkodzenia jak również pomiar innych wartości niż tylko prądu.

2. Rodzaje cęgów

Cęgi służące do pomiarów prądu możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • Cęgi sztywne do pomiaru prądu zmiennego (AC) zbudowane w oparciu o przekładnik prądowy. Zasada działania takiego przekładnika jest bardzo prosta i podobna do działania transformatorów. W przekładniku zaciśniętym na przewodzie indukuje się prąd proporcjonalnie mniejszy wynikający z wielkości przełożenia przekładnika.
  • Cęgi sztywne do pomiaru prądu zmiennego (AC) i prądu stałego (DC) zbudowane w oparciu o czujnik Halla. Czujnik Halla służy do pomiaru pola magnetycznego. Gdy cęgi są zamknięte czujnik wykrywa pole magnetyczne indukowane poprzez płynący prąd elektryczny w przewodzie.
  • Cęgi giętkie do pomiaru prądu zmiennego (AC) zbudowane w oparciu o cewkę Rogowskiego. Cęgi Rogowskiego działają na podobnej zasadzie jak przekładnik prądowy ale posiadają elastyczne cęgi. Pozwala to na pomiar prądu w trudnych warunkach i ciężko dostępnych miejscach.

Z uwagi na możliwość pomiarów prądu stałego i prądu zmiennego cęgi wykorzystujące czujnik Halla należą do najbardziej uniwersalnych mierników.

3. Dobre rady

Przy korzystaniu z mierników cęgowych należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

  • Cęgi w mierniku służą tylko do pomiaru prądu. Do pomiaru napięć i innych wartość elektrycznych należy skorzystać z dołączonych sond.
  • W celu pomiaru prądu należy założyć cęgi tylko na przewód fazowy. Pomiary prowadzone inaczej będą nieprawidłowe.
  • W celu pomiaru małych prądów można nawinąć kilka zwojów przewodu fazowego na cęgi a następnie podzielić wskazanie miernika przez ilość zwojów. W ten sposób możemy uzyskać większą dokładność pomiaru lub zmierzyć mniejsze prądy niż podstawowy zakres miernika.
  • Cęgi zbudowane w oparciu o czujnik Halla należy przed pomiarem skalibrować i nie zmieniać położenia po skalibrowaniu. W innym przypadku pomiar może być zafałszowany przez pole magnetyczne ziemi lub innych obiektów znajdujących się w okolicy.
  • Część mierników nie pozwala na zmianę zakresów podczas kalibracji.

4. Dodatkowe funkcje

Wiele z dostępnych na rynku mierników cęgowych wyposażonych jest w dodatkowy multimetr co pozwala również na pomiar podstawowych parametrów. Najczęściej spotykane są:

  • Pomiar napięcia zmiennego
  • Pomiar częstotliwości napięcia zmiennego
  • Pomiar napięcia stałego
  • Pomiar rezystancji
  • Pomiar pojemności kondensatorów
  • Pomiar temperatury dołączoną sondą
  • Test ciągłość diody

Niektóre mierniki wyposażane są również w funkcję True RMS. Pozwala ona na pomiar napięcia skutecznego.

Kolejną ciekawą funkcją miernika może być komunikacja Bluetooth. W taką funkcję wyposażony jest miernik Uni-T-a UT202BT. Pozwala on śledzić pomiary na zewnętrznej aplikacji w telefonie.

5. Porównanie mierników cęgowych

Produkty marki Uni-T cieszą się dużą popularnością z uwagi na bardzo dobre wykonanie i bardzo dobry współczynnik jakości do ceny. W tabeli niżej znajduje się porównanie większości parametrów mierników cęgowych modeli: UT203R, UT203+, UT204+ i UT202BT.

UT203RUT203+UT204+UT202BT
Pomiar prądu AC400A400A600A600A
Pomiar prądu DC400A400A600A x
Pomiar napięcia AC600V600V600V600V
Pomiar napięcia DC600V600V600V600V
Pomiar rezystancji40MΩ 40MΩ 60MΩ 100MΩ
Pomiar pojemności40mF40mF60mF100mF
Pomiar częstotliwości10Hz-10Mhz10Hz-10Mhz 10Hz-10Mhz 40Hz-10Mhz
Pomiar temperatury x x-40°C – 1000°C-40°C – 1000°C
True RMS
Test ciągłości diody
Wykrywanie przewodu faz. x x
Komunikacja BT x x x

Na podstawie tabeli można wysnuć następujące wnioski

Miernik Uni-T UT204+ jest zdecydowanie najbardziej wszechstronną opcją dla kupującego. Posiada możliwość pomiaru prądu aż do 600A zarówno dla prądu zmiennego (AC) jak i prądu stałego (DC). Może wykonywać pomiar rezystancji do 60MΩ i pojemności do 60mF. Posiada funkcję True RMS jak i wykrywanie przewodu fazowego.

Kolejnym wartym uwagi miernikiem po UT204+ jest jego skromniejsza wersja UT203+. Miernik ten charakteryzuje się mniejszym zakresem w pomiarze prądu (400A), rezystancji (40MΩ), jak i pojemności (40mF). Mimo to miernik ten nadal jest bardzo solidną opcją wartą rozważenia w nieco mniejszym budżecie.

Kolejnym ciekawym wyborem może być mierniki UT202BT z uwagi na jego możliwości komunikacyjne z smartfonami przy pomocy protokołu typu Bluetooth. Warto mieć jednak na uwadze, że miernik ten nie pozwala na pomiar prądu stałego ani wykrywania przewodów fazowych.

6. Podsumowanie

Podsumowując kwintesencję tematu należy dość do wniosku, że w gruncie rzeczy dowolny z wymienionych w tym artykule mierników jest warty rozważenia zakupu. Modele, które posiadają mniej funkcji rekompensują to użytkownikowi mniejszą ceną zakupu. Droższe modele pozwolą na pomiary w większych zakresach.

Polecane modele mierników cęgowych:

Uni-T UT203Rhttps://www.gotronik.pl/ut203r-miernik-cegowy-400a-acdc-true-rms-p-10368.html
Uni-T UT203+ https://www.gotronik.pl/ut203-miernik-cegowy-400a-acdc-true-rms-p-7766.html
Uni-T UT204+https://www.gotronik.pl/ut204-miernik-cegowy-600a-acdc-true-rms-p-7765.html
Uni-T UT202BThttps://www.gotronik.pl/ut202bt-miernik-cegowy-600a-ac-true-rms-z-bluetooth-p-10355.html