Generatory DDS (z ang. Direct Digital Synthesis) to urządzenia stosowane do wytwarzania sygnałów o określonej częstotliwości i fazie. Dzięki swojej zdolności do precyzyjnej generacji sygnałów znalazły one zastosowanie w wielu dziedzinach, od aparatury pomiarowej i testowej po komunikację bezprzewodową. W odróżnieniu od tradycyjnych, analogowych oscylatorów, generacja sygnału odbywa się w nich w sposób cyfrowy.

W tym artykule przyjrzymy się dokładnie dwóm generatorom DDS oferowanym przez sklep gotronik.pl oraz porównamy ich najważniejsze funkcje.

Generator DDS GOTRONIK

Jest to urządzenie stworzone z myślą o elektronikach amatorach, którzy cenią sobie prostotę i funkcjonalność. Do obsługi generatora nie jest wymagana specjalistyczna wiedza – intuicyjne menu, wraz z wbudowanym wyświetlaczem i klawiaturą ułatwiają monitorowanie i kontrolę parametrów generowanych przebiegów. Jednym z wyjątkowych aspektów tego generatora jest wbudowana przetwornica napięć symetrycznych. Pozawala ona dostarczyć napięcia -12V, +12V oraz +5V, które mogą posłużyć do zasilania zewnętrznych układów i urządzeń w momencie gdy nie korzystamy z funkcji generacji przebiegów.

Cechą, na którą moim zdaniem również warto zwrócić się uwagę jest zasilanie urządzenia z portu USB (typu B). Oznacza to, że wykorzystując np. powerbank, można korzystać z niego praktycznie wszędzie – w pracowni, w terenie czy nawet podczas wizyty u babci.

Generator DDS Fnirsi

Generator funkcyjny DDS marki Fnirsi oferuje praktycznie identyczną funkcjonalność co jego konkurent, lecz znajdziemy tutaj inne rozwiązania hardware’owe. Urządzenie zasilane jest napięciem 9V przez złącze DC-JACK. Nie znajdziemy tutaj również dodatkowych wyjść. Na pewno dużą zaletą tego generatora jest to, że zapamiętuje on ustawienia po zaniku napięcia zasilania. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu gdy wielokrotnie generujemy takie same sygnały.

Porównanie parametrów

Jak możemy zauważyć w powyższej tabeli, urządzenia mają bardzo zbliżone parametry, jednak bezpośrednie porównanie pokazuje bardziej wszechstronną funkcjonalność naszego generatora. Oprócz niewątpliwych zalet urządzenia takich jak złącze USB czy wbudowanej przetwornicy napięć symetrycznych, generator GOTRONIK oferuje również większy zakres regulacji amplitudy, co pozwala na dokładniejsze dostosowanie sygnału do potrzeb projektu.

Warto również zwrócić uwagę na budowę generatorów. Na pierwszy rzut oka wydają się one praktycznie identyczne, lecz po pewnym czasie użytkowania można dopatrzeć się pewnych małych różnic, które mogą wpłynąć na wygodę użytkowania. Jedną z nich jest umiejscowienie potencjometrów do regulacji offsetu oraz amplitudy. Zdecydowanie łatwiej reguluje się parametry sygnału na generatorze Fnirsi. Potencjometry rozmieszczone są w odpowiedniej od siebie odległości, dzięki czemu np. osoby z większymi dłońmi przypadkowo nie zmienią parametrów sygnału.

Podsumowanie

Generator funkcyjny DDS GOTRONIK oferuje znacznie więcej niż jego konkurent. Uważam, że idealnie sprawdzi się w rękach elektroników, którzy poszukują wszechstronnego narzędzia, które ułatwi im pracę w wielu projektach, nie tylko w domu czy pracy. To z pewnością wartościowy dodatek do zestawu narzędzi pasjonata elektroniki.

Poniżej prezentujemy wyniki pomiarów do własnej oceny.