W ofercie firmy GOTRONIK można znaleźć wiele mierników panelowych o różnych zakresach pomiaru napięcia i prądu. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje mierzące pojemność, moc czy czas pracy. Jednym z najprostszych i najtańszych mierników panelowych jest: Panelowy miernik napięcia i prądu BTE-416. Pozwala on na pomiar napięcia do 100V oraz prądu do 10A. Pomiar prądu odbywa się za pomocą wbudowanego bocznika pomiarowego.

W ostatnim czasie wersja która była sprzedawana przez nasz sklep została zmieniona. Poprzedni miernik posiadał następujące wyprowadzenia:
– 3 cienkie przewody – zasilanie oraz pomiar napięcia: czerwony (+), czarny (-) oraz żółty (przewód pomiaru napięcia)
– 2 grube przewody – pomiar prądu: czerwony(+) oraz czarny (-)

Obecna wersja ma zmienione okablowanie i posiada inny sposób wyprowadzeń:
– 2 cienkie – zasilanie: czerwony (+) oraz czarny (-)
– 3 grube przewody- pomiar prądu oraz napięcia: czerwony (+ zasilania, pomiaru), czarny (- zasilania, pomiaru), niebieski (pomiar prądu) – podłączany pod obciążenie. Drugi koniec obciążenia podłączany jest do + zasilania, pomiaru.

Schemat podłączenia

Jak widać po schemacie podłączenia zmienił się sposób pomiaru napięcia oraz prądu. Poniżej zdjęcie z test podłączenia. Jak widać miernik wskazuje prawidłowo. Wskazania zawsze można skalibrować.

UWAGA! Schemat orz opis dotyczy miernika panelowego przedstawionego na zdjęciach. Łatwo jest odróżnić ją od innych ze względu na charakterystyczny niebieski przewód pomiarowy prądu.