SDS1104X-E oscyloskop cyfrowy 4x100MHz Super Phosphor SIGLENT

Podczas przygody z elektroniką, czy to profesjonalnie czy hobbystycznie przychodzi czas kupić pierwszy stacjonarny oscyloskop cyfrowy. Ma on służyć przez kilka najbliższych lat jako jedno z podstawowych urządzeń pomiarowych. Obecnie na rynku jest kilku producentów kuszących swoją ofertą osoby dla których wybór konkretnego urządzenia często wiąże się z porównywaniem za oraz przeciw danego produktu. Jednym z najważniejszych „parametrów” jak nie trudno się domyślać jest cena urządzenia. Nowy oscyloskop czterokanałowy to wydatek rzędu około 2000zł. Przy zakładanym paśmie 100MHz oraz częstotliwości próbkowania 1GSa/s. Im większa częstotliwości próbkowania oraz szersze pasmo tym cena oscyloskop (zwłaszcza przy większej częstotliwości próbkowania gwałtownie rośnie.

Istnieje wiele forów internetowych na, których to bardzij lub mniej doświadczeni elektronicy posiadający wiedzę oraz jak to bywa przyzwyczajenia do konrketnego producenta recenzując oscyloskopy popularnych marek, których cena znaczeni przekracza 2000zł. Oczywiście każdy ma swoje poglądy i wolno mu je wyrażać 🙂 Jednakże dla elektronika hobbysty czy osoby rozpoczynającej na poważnie przygodę z elektroniką często takie recenzje mogą przyprawić o ból głowy, który sprzęt wybrać.

Obecnie jednym z najpopularniejszych modeli jest RIGOL DS1054Z model ten jest produkowany od kilku lat. Natomiast na rynku pojawił się drugi bardzo konkurencyjny produkt o lepszych parametrach jest to SIGLENT SDS1104X-E. Warto zaznaczyć że oba oscyloskopu są produkowane w Chinach. Rigol jest znacznie dłużej na ryku i jest bardzo znaną marką wśród elektroników. Natomiast SIGLENT jest dość młodym producentem ale nie przeszkadza mu to w zdobywaniu coraz szerszej rzeszy klientów. W dalszej części oscyloskopy te zostaną zestawione.

Na jednym z popularnych zagranicznych forów można znaleźć zawsze aktualne zestawienie z listą modeli oscyloskopów. Jest to blog warty uwagi ze względu na rozeznanie w tematyce urządzeń elektronicznych również pomiarowych. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1rtPqMAkNw2bSkqocuc7zcYkl57fsdPVlxzyqcJmbKIc/edit#gid=197124678

Jak kupić oraz gdzie żeby nie żałować

Oscyloskop stacjonarny przy założeniu że pasmo ma wynosi 100MHz oraz częstotliwość próbkowania 1GSa/s to koszt rzędu około 2000zł. Mowa jest tutaj o sklepach znajdujących się na terenie naszego kraju. W ofercie naszej firmy gotronik.pl można znaleźć kilka ciekawych ofert oscyloskopów o parametrach wystarczających dla większości elektroników.

Uwaga na super oferty

Czasem można natrafić na ten sam model lecz w niższej cenie na allegro czy olx. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zazwyczaj sprzedawcą jest osoba prywatna która nie zagwarantuje nam wsparcia technicznego, natomiast sam sprzęt może posiada wadę. Np. oscyloskop został zakupiony na zagranicznej stronie gdzie wszystko można dostać w niskich cenach i okazało się że egzemplarz który został zakupiony posiada jakąś wadę ukrytą czy uszkodzony kanał lub sondy. Taki produkt trafia potem na sprzedaż jako nowy/nie używany itd. W takim przypadku nie mamy żadnej gwarancji na urządzenie czy po kilku pomiarach nie odmówi posłuszeństwa. Wtedy dochodzenie do porozumienia jest praktycznie niemożliwe i jesteśmy skazani na korzystanie z problematycznego egzemplarza.

W naszym sklepie stacjonarnym jest możliwości odbioru osobistego zakupionego urządzenia. W przypadku oscyloskopów zawsze można poprosić o podłączenie i sprawdzenie własnoręcznie jak urządzenie działa, czy nie będzie irytujące podczas użytkowania (chodzi nawet o samą obsługę). Doradzamy również klientom w kwestii technicznej oraz zazwyczaj możemy zaprezentować wszystkie za oraz przeciw konkretnego modelu. Często mamy wiedzę z kilku źródeł, którą to czerpiemy z najlepszego źródła czyli opinii naszych klientów. Każdemu jak wiadomo odpowiada co innego, ale są elementy które mogą zwrócić uwagę kilku kupujących co jest również dla nas sygnałem, że należy poinformować kolejnych kupujących o tych niuansach. Wracając do temu artykułu 🙂

Taniej kupione nie zawsze wychodzi taniej

Niektóry „ryzyukują” również zakup tego typu sprzętu bezpośrednio z Chin. Zalecamy nie rozbić tego. Faktycznie cena takiego sprzętu jest niższa, bez VAT, opłaty celnej czy też marży sprzedawcy. Ale czy jest to tak naprawdę opłacalne? Kupując oscyloskop na rynu Chińskim możemy otrzymać sprzęt w wersji MENU jest w języku chińskim i przerobienie go na wersję angielską lub inną często jest praktycznie niemożliwe lub trzeb sporo się przy tym napracować i natrudzić. Kupiony w ten sposób sprzęt nie będzie posiadał gwarancji ani wsparcia technicznego.

Poniżej przedstawiamy wywiad który został przeprowadzony w 2015 roku przez Dave-a jednego z twórców blogu EEVBlog z samym prezesem SIGLENT-a Eric Qin. W materiale prezes firmy SIGLENT apeluje żeby kupować produkty z wiarygodnego źródła którym to są lokalni dystrybutorzy gwarantujący wskażcie techniczne oraz gwarancyjne. (oczywiście GOTRONIK również do nich należy 😉 ).

Wersje dwukanałowe oscyloskopów są wystarczające do serwisowania elektroniki czy wykonywania podstawowych pomiarów. Jednakże w przypadku stosowania oscyloskopu do nauki elektroniki szczególnie cyfrowej cztery kanały to minimum (np. Arduino, AVR, STM itd).

Hakowanie oscyloskopu

Często pojawiającym się pytaniem jest kwestia hakowania. ” Czytałem na forum że można hakować oscyloskop i poszerzyć pasmo czy rozumiem że gwarancja to obejmuje?”. Takie pytania pojawiają się niestety coraz to częściej. Hakowanie urządzenia wiąże się z utratą gwarancji!

Często udostępniane są „instrukcje” jak to zrobić. Niestety często taki zabieg kończy się uszkodzeniem oscyloskopu. Jeżeli nawet oscyloskop będzie działa prawidłowo to w przypadku uszkodzenia urządzenia nie posiadamy gwarancji ponieważ została ona utracona. Zazwyczaj da się przywrócić oryginalną licencje i zgłosić reklamację ale gorzej jak uszkodzony zostanie ekran LCD czy CPU. Wtedy serwis bez problemu wykryje ingerencję w urządzenie i reklamacja zostanie odrzucona.

Zazwyczaj hakowanie wiąże się z poszerzeniem pasma częstotliwości. Zarówno RIGOL jak i SIGLENT blokuje jedynie programowo dostęp do szerszego pasma. Jednakże stanowczo odradzamy takie zabiegi. Jest to bardzo ryzykowne dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia. A przede wszystkim wiąże się to z utratą gwarancji na sprzęt!

Sondy do oscyloskopu

Kolejną ważną kwestią jest stosowanie sond pomiarowych. Często jest tak że sondy są projektowane przez producenta oscyloskopów tylko pod jego sprzęt. Nie zawsze sonda jednego producenta będzie działał prawidłowo z oscyloskopem innego. Wiąże się to z budową danej sondy oraz dopasowaniem do układów wejściowych urządzenia.

Sondy uniwersalne można poznać po tym że posiadają kilka trymerów do kompensacji. Zazwyczaj jeden trymer znajduje się przy gnieździe, natomiast drugi już na samej sondzie.

Przed zakupem sondy zalecamy skonsultować się czy dany model będzie pasował do konkretnego oscyloskopu.

Mam nadzieję że tych kilka akapitów rozwiało wątpliwości w kwestii kilku tematów związanych z zakupem oscyloskopów. Tym bardziej proszę mieć na uwadze to że sprzęt jest kupowany zazwyczaj na lata, a nie tylko jeden czy dwa „sezony”.

Porównanie oscyloskopu SIGLENT SDS1104X-E oraz RIGOL DS1054Z

Wybór oscyloskopu dla amatora, hobbysty czy osoby rozpoczynającej przygodę z profesjonalną elektroniką jest bardzo trudny. Nie dość że wybór jest dość duży to jeszcze zazwyczaj o nim decyduje cena lub zasięgnięta opinia z forów lub znajomych elektroników/elektryków. Jednakże często te informacje są sprzed kilku lat nie uwzględniają obecnej sytuacji na rynku oraz nowości które się pojawiają a są warte uwagi. Zawsze proponujemy klientom żeby skontaktowali się z nami. Ze względu na naszą pracę mamy na bieżąco najnowsze informacje dotyczące oscyloskopów cyfrowych.

Od kilku lat w sprzedaży „króluje” popularny model oscyloskopu RIGOL DS1054Z. Każdy elektronik mniej lub bardziej zaawansowany na pewno słyszał o tym produkcie. Swojego czasu był to jedyny oscyloskop który przy cenie około 2000zł proponował naprawdę przyzwoite parametry. Jak trudno się nie domyślić był bardzo popularny – nadal jest wśród elektroników hobbystów, amatorów lub jako pierwszy profesjonalny sprzęt stacjoarny. Przez kilka lat taka sytuacja się utrzymywała. Jednakże na rynku pojawił się bardzo konkurencyjny produkt, który przewyższa parametrami RIGOL DS1054Z są to oscyloskopy SIGLENT SDS1202X-E oraz SDS1104X-E.

Dlaczego warto kupić SIGLENTA SDS1202X-E czy SDS1104X-E bardzo podobnej cenie zamiast już jednak trochę podstarzałego RIGOLA DS1054Z.

Poniżej przedstawiamy tabelę w której w łatwy sposób można porównać ze sobą te modele.

Siglent jest nowszą konstrukcją. Dodatkowo oprogramowanie zostało dopracowane dzięki współpracy z klientami. Oczywiście nie są to najnowsze produkty ( od daty wypuszczenia ich na rynek minęło 3lata (od 2017).Jednakże można również wziąć pod uwagę że RIGOL DS1054Z jest jeszcze starszy ponieważ jego produkcje rozpoczęto w 2014r. Praktycznie większość parametrów RIGOLA są gorsze niż SIGLENTA. Dodatkowo np. dekodowanie magistrali cyfrowych jest jedynie opcją do dokupienia.

Poniżej uproszczony schemat Siglenta:

Ciekawostka

O tym że SIGLENT to poważna firma na rynku oscyloskopów oraz mierników może również świadczyć to że podstawowe modele LeCroy-a to OEM Siglenta. OEM – to przedsiębiorstwo wytwarzające produkty które mogą być sprzedawane przez innego producenta. OEM zazwyczaj nie dodaje nic dodatkowego do wyposażenia, jedynie posiada własne logo. Czyli Siglent wytwarza produkty które są sprzedawane pod szyldem LeCroya. Nie wiemy na jakiej zasadzie odbywa się ich współpraca. Może LeCroy podzielił się częściowo softem. Natomiast cena LeCroya jest 2 razy większa niż Siglenta.

Przykład SDS1104X-E. Jak widać różnic brak, jedynie inne logo.

Dodatkowo można dodać że wprowadzenie i popularność zarówno oscyloskopów RIGOL jak i SIGLENT spowodowała, że niektóre firmy elektroniczne produkujące oscyloskopy czy mierniki była zmuszona do oferowania podstawowych modeli swoich oscyloskopów jako OEM-y producentów ze wschodu.

Kilka przydatnych zasad podczas wyboru oscyloskopu

Przed zakupem oscyloskopu najpierw należy się zastanowić nad następującymi kwestiami.

1. Czy jest sens inwestować w drogi sprzęt którego mogę nie wykorzystać nawet w 20% czy lepiej kupić coś tańszego.
2. Czy swoją przyszłość wiążę z elektroniką czy to tylko chwilowe „zauroczenie”.
3. Jaką dziedziną elektroniki będę się zajmował? Czy lepiej kupić oscyloskop z dekodowaniem podstawowych magistrali czy nie będzie mi to potrzebne.
4. Jaki budżet mam przeznaczony na zakup oraz czy ewentualnie nie lepiej trochę dołożyć do niego.

Na te pytania każdy kupujący powinien odpowiedzieć sam. Nie ma złotego środka i każdy potrzebuje odrobinę inny sprzęt. Stąd taka różnorodność w dostępnych ofertach.

Jeżeli oscyloskop ma być stosowany głównie do elektroniki cyfrowej czyli mikroprocesory, mikrokontroley itp. to na start przyda się oscyloskop z 4 kanałami jako analizator logiczny, dodatkowo z wygodną funkcją dekodowania magistrali cyfrowych. To powinno wystarczyć. Jeżeli 4 kanały analizatora przestaną wystarczać zawsze możecie sięgnąć po osobne urządzenie typu analizator stanów logicznych np. LA1016. Jest to 16 kanałowy prosty analizator stanów logicznych. Do analizy jak najbardziej wystarczy, ale nie zastąpi oscyloskopu.

Oscyloskop dwukanałowy wystarczy do podstawowych pomiarów oraz prowadzenia serwisu elektroniki. Niestety do bardziej rozwojowych zagadnień oraz „cyfrówki” 4 kanały to minimum. Dlatego też taką popularność po wprowadzeniu zyskał RIGOL DS1054Z. Obecnie tak jak to zostało przedstawione wcześniej parametrami oraz funkcjonalnością został przebity prze oscyloskopy SIGLENT SDS1104X-E oraz SDS1202X-E.

Ciekawostka

Kolejną kwestią jest to co cechuje oscyloskopy cyfrowe. Jeżeli oscyloskop cyfrowy ma pasmo 200MHz to w praktyce przy bardzo wyspecjalizowanych pomiarach oraz tam gdzie niuanse mają znaczenie wiarygodnie można badać sygnały do 20MHz. Niestety jest to przypadłość oscyloskopów cyfrowych. Ktoś może powiedzieć „na pewno tych tańszych Chińskich” nic bardziej mylnego. Jest to standard i zarówno te oscyloskopy tańsze jak i te z górnej półki będą działał w podobny sposób. Oczywiście do podstawowych pomiarów dla elektronika hobbysty czy pasjonatów oraz dla osób na początku profesjonalnego najmowania się elektroniką nie ma to za bardzo znaczenia. Przebieg oczywiście przy wyższych częstotliwościach będzie jak najbardziej widoczny i możliwe będzie jego obserwacja. Jednak że nie będzie możliwe wykrycia „defektów” zbocza co może mieć wpływ na transmisję szeregową.

Mimo to oscyloskop czy to SDS1104X-E czy SDS1202X-E będzie wystarczający ponieważ 95% dostępnych procesorów na które pozwala zasobność portfela przeciętnego Kowalskiego nie przekracza częstotliwości pracy 25MHz. Więc użytkowanie tego typu sprzętu jest jak najbardziej wystarczające.

Taka a nie inna praca oscyloskopu związana jest z:
– charakterystyką GAUSA toru wejściowego naszego oscyloskopu
– czasem narastania dla kanału oscyloskopu
– mechanizmem interpolacji na podstawie małej ilości próbek z przetwornika A/D.

Zwracamy tylko uwagę na to że coś takiego istnieje i proponuję potraktować to w ramach ciekawostki.

Podsumowanie

RIGOL DS1054Z był bardzo dobrym oscyloskopem – nadal jest lecz jego konstrukcja jest odrobinę przestarzała. Jak wiadomo każdy chce mieć produkt jak najlepszy. Jeżeli za tą samą cenę można kupić coś lepszego to wiadomo jaki będzie wybór.

Oscyloskopy SIGLENTA zarówno te które pojawiły się w artykule jak i inne modele zarówno te starsze SDS1102CML+ czy SDS1052DL+ jak i te nowsze których parametry oraz cena jest wyższa są dobrymi i sprawdzonymi konstrukcjami. Na serwisie nie mamy z nimi do czynienia, jeżeli już to są bardzo, bardzo sporadyczne sytuacje, które jesteśmy w stanie rozwiązać w ciągu kilku dni. Parametrami wspomniane SIGLENTY przewyższają RIGOLA DS1054Z. Niestety klienci często jednak wolą wybrać RIGOLA ze względu na to że to marka bardziej znana i popularniejsza. Często słyszymy jak klienci mówią, że „tylko Rigol i żaden inny producent bo reszta na pewno jest dużo gorsza”. Mam nadzieję że powyższy artykuł przekona co niektórych że wybierając oscyloskop Siglenta podejmują właściwy wybór. My z naszej strony zawsze służymy pomocą i doradztwem technicznym. W większości przypadków jesteśmy w stanie rozwiać wątpliwości co do wyboru sprzętu pomiarowego.

Zapraszamy również na nas kanał na youtube gdzie prezentujemy część naszych produktów.

Poniżej kilka linków do filmów dotyczących oscyloskopu SIGLENT. Jest to akurat SDS1202X-E.