W ofercie firmy GOTRONIK możemy znaleźć wiele modułów wzmacniacza mocy audio. Jedynym z najpopularniejszych układów wykorzystywanym do budowy wzmacniacza wśród naszych produktów jest TPA3116D2. Nowym produktem wśród tej kategorii jest wzmacniacz mocy BTE-858. Jest to moduł wzmacniacza mocy audio pracujący w klasie D. Charakterystyczną cechą modułu jest linijka diodowa wskazująca poziom sygnału na kanale prawy oraz lewy. Wzmacniacz posiada obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego. Do podłączenia źródła audio możemy użyć wejścia Jack 3,5 mm, wejścia micro USB do podłączenia np. telefonu z przejściówką posiadającego funkcję OTG oraz przez moduł Bluetooth np. w telefonie. Poniżej przedstawiamy krótki opis modułu oraz pomiary testowe.
Moduł wzmacniacza w naszej ofercie występuje w 4 kolorach:
– czerwonym: BTE-858;
– czarnym: BTE-857;
– niebieskim: BTE-856;
– białym: BTE-855
Parametry techniczne:
- Wzmacniacz mocy audio 2x 50W;
- Napięcie zasilania: 9 – 24V;
- Moc wyjściowa: 50W x 2 ( przy zasilaniu 24V i obciążeniu 4 Ohm);
- Impedancja głośników: 4 – 16Ω;
- Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20kHz (+/- 1 dB);
- SNR: >= 98dB;
- Wbudowany Bluetooth 5.0;
- Zasięg Bluetooth do 12m;
- Gniazdo bananowe odkręcane – wyjście ;
- Wyjście AUX 3,5 mm: TAK;
- Wyjście micro USB: TAK;
- Zasilanie z zasilacza o wydajności prądowej minimum 3A;
- Wejście zasilania: gniazdo na wtyk Jack 5,5/2,5mm
- Wymiary: 88 x 38 x 108mm;
- Waga: 140 g;
Zestaw zawiera:
- 1x wzmacniacz mocy audio TPA3116D2;
Opis wyjść wzmacniacza:
- Dioda Bluetooth – informuje o sparowaniu z urządzeniem lub trybie oczekiwania na sparowanie.
- Wskaźnik linika LED (kanał lewy) – informująca o poziomie sygnału. Żółta dioda -max. Czerwona – brak sygnału. Żółta dioda także pełni rolę informacyjną o maksymalnym oraz minimalnym ustawieniu głośności.
- Wskaźnik linika LED (kanał prawy) – informująca o poziomie sygnału. Żółta dioda -max. Czerwona – brak sygnału. Żółta dioda także pełni rolę informacyjną o maksymalnym oraz minimalnym ustawieniu głośności.
- Gniazdo AUX – do podłączenia zewnętrznego źródła sygnału;
- Gniazdo micro USB – do podłączenia zewnętrznego źródła sygnału np. z telefonu posiadającego funkcję OTG.
- Impulsator do regulacji wzmocnienia oraz przycisk do włączenia lub wyłączania modułu.
- Dioda z symbolem komputera informująca o podłączeniu zewnętrznego źródła audio;
- Dioda z sumbole AUX informująca o podłączonym źródle pod gniazo AUX;
- Wyjście prawego kanłu „+”;
- Wyjście lewego kanału „-„;
- Gniazdo zasilania JACK 5,5/2,5 mm. Bolec -> +, zewnętrzny -> -;
- Wyjście lewego kanału „-„;
- Wyjście lewego kanału „+”;
Instrukcja obsługi:
Po włączeniu zasilania moduł wzmacniacza znajduje się w trybie Standby. Świeci jest jedna czerwona dioda na linijce diodowej od wskaźnika siły sygnału. Żeby uruchomić urządzenie naciśnij i przytrzymaj przycisk znajdujący się w pokrętle od regulacji głośności.
Po włączeniu wzmacniacza urządzenie domyślnie znajduje się w trybie Bluetooth. Gdy mruga ikona z symbolem Bluetooth oznacza to że moduł jest gotowy do sparowania.
Żeby połączyć się z modułem przez Bluetooth włącz moduł Bluetooth w swoim telefonie. Uruchom wyszukiwanie urządzenia z włączonym modułem. Wzmacniacz jest widoczny pod nazwą MiniDamp. Połącz się z modułem. Na przednim panelu symbol Bluetooth zacznie świecić na stałe natomiast na linijce świetlnej zapalą się obie czerwony diody LED. Parowanie zakończyło się powodzeniem.
Jeżeli do przedniego panelu został podłączony przewód AUX następuje automatyczne przełączenie na źródło audio właśnie z AUX. producent nie oferuje zmiany wybieranego sygnału przez użytkownika. Moduł odtwarza muzykę ze źródła zgodnie z ustawioną przez producenta priorytetem odtwarzania.
Priorytety odtwarzania:
Moduł jako priorytet do odtwarzania uznaje urządzenie podłączone do modułu przewodowo. Tzn. jeżeli korzystamy z Bluetooth, a nastąpi podłączenie pod gniazdo AUX urządzenie przełączy się na odtwarzanie sygnału z AUX. Natomiast jeżeli podłączymy przewód USB to zostanie ponownie przełączone odtwarzanie na USB. Odłączenie przewodów skutkuje przełączeniem się odtwarzania w tryb odtwarzania z Bluetooth.
Regulacja głośności:
Do regulacji głośności służy potencjometr w przedniej części modułu. Jeżeli chcemy podgłosić przekręcamy go w prawo zgodnie z ruchem wskazówek zegara. natomiast jeżeli chcemy przyciszyć przekręcamy go w lewo. Maksymalny poziom podgłoszenia zostanie zasygnalizowany zaświeceniem obu żółtych diod na linijce świetlnej. Natomiast minimalny poziom głośności (wyciszenie) zostanie zasygnalizować zaświeceniem górnych żółtych diod na linijce świetlnej. Poziom sygnału nadal będzie się zmieniał ale nie będziemy nic słyszeć ze względu że został wyciszony potencjometrem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.