Lutownica TS100

Lutownica TS100

Podstawowym wyposażeniem każdego warsztatu elektronicznego jest lutownica. Wybór kupna lutownicy jest często dosyć trudny, ponieważ musimy zdecydować czy będzie to lutownica grzałkowa, transformatorowa, gazowa. Następnie czy kupujemy stację lutowniczą czy może będziemy potrzebować bardziej mobilnej lutownicy.  Jeżeli potrzebujemy zlutować przerwany przewód czy urządzenie, które znajduję się poza naszym warsztatem. To użycie stacji lutowniczej będzie dosyć nieporęczne i niewygodne. Wadą stacji lutowniczej jest to, że jest dosyć duża i ciężka. Tutaj rozwiązaniem jest lutownica TS100, która swoim wyglądem wraz z pudełkiem przypomina gadżet i może być idealnym prezentem dla elektronika.

Lutownica TS100

Lutownica TS100

Opakowanie lutownicy

Opakowanie lutownicy

Opakowanie lutownicy, widok z tyłu

Opakowanie lutownicy

Parametry lutownicy TS100:

Zasilanie Moc
12V 17W
16V 30W
19V 40W
24V 65W
 
Regulacja temperatury: 100 °C- 400°C

Skład zestawu:

  • lutownica
  • grot TS-BC2
  • instrukcja
  • klucz imbus oraz zapasowe śrubki

Po otwarciu pudełka w środku znajduję się instrukcja, woreczek z kluczem imbus i dwiema śrubkami, oraz lutownica z grotem.

Wnętrze pudełka

Wnętrze pudełka

Lutownica wraz z grotem

Lutownica wraz z grotem

Instrukcja oraz klucz imbus

Instrukcja oraz klucz imbus

Lutownica jest bardzo mała, lekka i poręczna. Wykonana z dosyć dobrych materiałów.

Rozmiar lutownicy

Rozmiar lutownicy

Pomiar długości grota

Pomiar długości grota

Długość lutownicy wynosi 96,47mm a długość grota 105,78 mm.  Aby umocować grot, należy odkręcić śrubkę znajdującą się obok wejścia przeznaczonego na grot.

Lutownica TS100

Lutownica TS100

Do uruchomienia lutownicy potrzebny jest zasilanie z zakresu od 12V, wtedy lutownica osiąga moc 17W, do 24V – 65W.  Im większe napięcie zasilania tym temperatura szybciej się stabilizuje. Wtyk jaki jest potrzebny do zasilania to DC5525. Nad złączem zasilania znajduje się złącze microUSB. Dzięki niemu można podłączyć lutownice do komputera i zmieniać parametry jej pracy. Wszystkich ustawień konfiguracyjnych dokonuje się w pliku konfiguracyjnym CONFIG.TXT, nie trzeba nic instalować, komputer sam wykrywa urządzenie jako napęd z plikiem testowym.  Konfiguracje, które można ustawić to np. czas pracy, po którym lutownica ma przejść w tryb obniżonej mocy, można ustawić temperaturę roboczą czy jednostkę wyświetlania temperatury.

Plik konfiguracyjny

Plik konfiguracyjny

Powyżej znajduję się print screen pliku konfiguracyjnego. 

1.StbTemp -> temperatura trybu obniżonego poboru mocy 

2.Wktemp -> temperatura trybu pracy 

3.SlpTime -> czas w sekundach, po którym urządzenie przechodzi z trybu pracy do obniżonego poboru mocy 

4.IdlTime -> czas w sekundach, po którym urządzenie przechodzi z trybu obniżonego poboru mocy do trybu czuwania

5.TempStp -> wartość kroku zmiany temperatury w trybie ręcznym

6.OffVolt -> wartość napięcia zasilania, podczas którego lutownica przechodzi w stan czuwania

7.Temp -> wyświetlana jednostka temperatury, 0 – C, 1 – F

8.ZeroP_Ad -> jest to stała kalibracji, której nie należy zmieniać

 

Zasilanie lutownicy

Zasilanie lutownicy

Po podłączeniu zasilania na wyświetlaczu OLED, który posiada lutownica ukazuję się logo producenta a następnie komunikat o włączeniu lutownicy odpowiednim przyciskiem.

Podłączenie lutownicy

Podłączenie lutownicy

 

Wyświetlacz OLED

Wyświetlacz OLED

Następnie po włączeniu lutownicy następuje proces nagrzewania. Do czasu aż zostanie osiągnięta temperatura pracy. Można zmienić ją w pliku konfiguracyjnym lub bezpośrednio na lutownicy. Aby ręcznie zmienić temperaturę wystarczy przytrzymać jeden z przycisków, wyświetli się wtedy temperatura pracy a następnie zmieniać za pomocą dwóch przycisków  w zależności, czy oczekujemy niższej czy wyższej temperatury. 

Testowanie lutownicy

W zestawie znajduje się grot lutowniczy TS-BC2, przypomina on grot minifale. Jest on wygodny do drobnej precyzyjnej pracy. Świetnie się sprawdza przy montażu i demontażu elementów SMD. Podczas lutowania elementów THT jak i SMD oraz ich demontażu, lutownica TS100 sprawdza się bardzo dobrze. Z pewnością zaletą lutownicy jest jej rozmiar oraz moc. 

Grot TS-BC2

Grot TS-BC2

Istnieje możliwość dokupienia innych grotów, na poniższym zdjęciu od lewej znajduję się grot: TS-KU, następnie TS-I oraz grot, dostępny w zestawie TS-BC2.

Dostępne groty do lutownicy TS100

Dostępne groty do lutownicy TS100

Groty do lutownicy TS100

Groty do lutownicy TS100

Lutownica wbudowany ma w środku akcelerometr, dzięki któremu podczas nieużywania lutownicy przed określony czas, przechodzi ona w stan obniżonego poboru mocy tz. temperatura spada do 200 °C. Ale gdy tylko weźmiemy ją z powrotem do ręki, automatycznie urządzenie przechodzi w tryb pracy – temperatura podnosi się do temperatury roboczej.  

Dodaj komentarz