Bardzo często dzwonią do nas klienci z zapytaniem: „Jaki wybrać oscyloskop do motoryzacji?” W związku z tym postanowiłem
Przed zakupem oscyloskopu cyfrowego do diagnostyki samochodowej należy wiedzieć jakimi parametrami charakteryzują się mierzone przebiegi elektryczne. Częstotliwość przebiegów elektrycznych w motoryzacji, automatyce przemysłowej, czujników, układów wykonawczych mieści się z zakresie kilko Herców kHz. Nawet na cyfrowej szynie CAN nie zaobserwujemy przebiegów szybszych niż 1MHz. Szerokość pasma obecnie produkowanych oscyloskopów cyfrowych znacznie przewyższa maksymalne wymagania częstotliwości przebiegów w motoryzacji. Dlatego można zaryzykować stwierdzenie że praktycznie każdy nowy oscyloskop nada się do warsztatu samochodowego.
Posiadanie odpowiedniego przyrządu pomiarowego to dopiero połowa sukcesu. Kolejną ważną sprawą jest umiejętność obsługi oscyloskopu i odpowiednia interpretacja wykresów obserwowanych przebiegów elektrycznych. Obsługa oscyloskopu, a w szczególności oscyloskopu cyfrowego jest dość prosta, ale operator musi znać podstawy elektryki i zasad pomiarowych. Oscyloskopy cyfrowe posiadają funkcje „Autoset” – czyli automatyczne dobranie czułości napięciowej, podstawy czasu i rodzaju wyzwalania by na ekranie widoczny było kilka okresów mierzonego sygnału. Gdy już widzimy mierzony sygnał elektryczny to musimy odpowiednio zinterpretować wynik pomiarowy. Bezcenna jest tutaj praktyka zawodowa. Początkującym elektrykom i elektronikom w motoryzacji możemy tylko polecić literaturą z serii: Sam Naprawiam – Oscyloskop w elektronice samochodowej, Poradnik diagnostyki samochodowej – pomiary oscyloskopowe itp…. Także w przypadku pomiaru cyfrowej szyny CAN nie będą wskazywane konkretne kody błędów (oscyloskop najczęściej stosuje się do diagnozy CAN by sprawdzić czy nie ma zwarcia na linii i czy wysyłane są ramki transmisji)
Najtańszy wybór:
W chwili obecnej najtańszym oscyloskopem cyfrowym, który spełnia powyższe wymagania jest model Hantek6022BE. Cena nowego egzemplarza oscyloskopu oscyluje woków 320,00zł brutto. Jest to oscyloskop w formie przystawki USB, która działa tylko w połączeniu z komputerem. Wszystkie pomiary w czasie rzeczywistym wyświetlane są w programie komputerowym działającym w środowisku Windows. Oscyloskop Hantek6022BE posiada dwa kanały wejściowe CH1 i CH2 , a pasmo wejściowe wynosi 20MHz dla każdego z kanałów. Czyli spokojnie wystarczy do obserwacji przebiegów elektrycznych w motoryzacji. Maksymalne napięcie wejściowe dla obu kanałów wejściowych wynosi 5Vpp. To trochę mała wartość jak do zastosowań w pomiarach w motoryzacji, ale w zestawie mamy sondę oscyloskopową z wbudowanym pasywnym dzielnikiem napięcia x10. Po załączeniu dzielnika napięcia x10 mierzony sygnał wejściowy na sondzie jest dzielony przez 10 i do oscyloskopu na złącze BNC „wchodzi” dziesięciokrotnie pomniejszenie napięcie. W praktyce powoduje nam to rozszerzenie zakresu pomiarowego do 50Vpp. Co więcej w programie komputerowym mamy możliwość ustawienia programowego mnożnika napięcia wejściowego by wszelkie pomiary elektryczne oscyloskopu z załączonym dzielnikiem x10 były poprawnie wyświetlane.
Zalety:
+ atrakcyjna cena
+ łatwa obsługa
+ możliwość zapisu i odczytu przebiegów
Wady:
– konieczność współpracy z komputerem
– wspólna masa z komputerem poprzez port USB
Oscyloskop przenośny – skopometr:
Prowadząc pomiary w motoryzacji często musimy być mobilni żeby dojechać na miejsce awarii. Nie zawsze mamy komfort aby badany moduł elektroniczny mieć na stole serwisowym. W takim wypadku niezastąpionym urządzeniem może okazać się przenośny oscyloskop cyfrowy z wbudowanym własnym akumulatorem. Przenośne oscyloskopy cyfrowe z własnym akumulatorem i dodatkowo wbudowanym cyfrowym multimetrem potoczne nazywane są skopometrami. Jedną z bardziej atrakcyjnych pozycji na rynku skopometrów jest model DSO1062B produkcji Hantek. DSO1062B jest to oscyloskop cyfrowy posiadający dwa analogowe kanały wejściowe 60MHz, próbkowanie przetwornika AD wynosi 1GSa/s i wyposażony w duży czytelny kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 5,7cala z rozdzielczością 640×480. A wiec jak widać parametry ma takie same jak standardowe cyfrowe oscyloskopy cyfrowe stołowe. Wbudowany akumulator oprócz wcześniej wspomnianej mobilności daje nam jeszcze jedną bardzo ważną zaletę: jesteśmy odizolowani od wszelkich innych napięć zasilających. Multimetr cyfrowy i oscyloskop mają osobną masę co w praktyce oznacza że można wykorzystywać je równocześnie.
Zalety:
+ łatwa obsługa
+ wbudowany akumulator
+ możliwość zapisu i odczytu przebiegów na USB
+ komunikacja z komputerem poprzez USB
+ w zestawie torba
Dlaczego warto kupić DSO1062B Hantek?
Jeśli zawodowo zajmujemy się elektroniką i elektryką samochodową to zakup oscyloskopu należy traktować jako narzędzie pracy, którego zakup po pewnym czasie się nam zwróci. Oferowany oscyloskop przenośny DSO1062B posiada parametry znacznie przewyższające potrzeby diagnostyki samochodowej, a wiec może w przyszłości być wykorzystany w innych dziedzinach elektroniki. W zestawie z oscyloskopem otrzymujemy dwie sondy oscyloskopowe, które mają wbudowany dzielnik napięcia x1 lub x10. Przewody do miernika, ładowarkę sieciową skopometru, płytę CD z oprogramowaniem i przewód USB.
Cały zestaw oscyloskop DSO1062B Hantek wraz akcesoriami spakowany jest w dedykowaną naramienną torbę z tkaniny. Czyli kupujemy kompletny zestaw gotowy do wyjazdowych prac w terenie.
Wyświetlacz oscyloskopu DSO1062B Hantek ma przekątną ekranu 5,7cala i rozdzielczość 640×480 pikseli. Podświetlanie zrealizowane jest na diodach świecących LED przez co akumulator nie jest zbyt obciążany i mamy możliwość ciągłej pracy z oscyloskopem nawet do 8 godzin na jednym ładowaniu baterii. Duża rozdzielczość ekranu pozwala nam na komfortową obserwację przebiegów elektrycznych.
Dwa kanały wejściowe CH1 i CH2 umożliwiają w czasie rzeczywistym równoczesną obserwacje przebiegów elektrycznych: na pierwszym kanale CH1 możemy podłączyć się do diagnozowanego czujnika który jest uszkodzony, a na drugim kanale CH2 podłączamy się do sprawnego czujnika (przebieg wzorcowy). Wykonując naprawę lub regulację obserwujemy żeby oba oscylogramy był takie same:
Oscyloskop cyfrowy DSO1062B Hantek posiada dwa złącza USB: gniazdo miniUSB jest to interfejs odpowiedzialny za komunikację szeregową z komputerem PC. Program odpowiedzialny za sterowanie i odczytem danych z oscyloskopu działa w systemach operacyjnych Windows. Natomiast gniazdo USB służy do podłączenia pamięci (pendrive USB) dzięki czemu możemy bez ograniczeń zapisywać lub odczytywać przebiegi.
Jak już wcześniej pisałem skopometr to połączenie przenośnego oscyloskopu cyfrowego z cyfrowym multimetrem. Maksymalne wskazanie miernika to 6000. Multimetr umożliwia pomiar napięcia i prądu AC/DC, pomiar rezystancji, pomiar pojemności kondensatorów, testowanie diod półprzewodnikowych, oraz funkcję akustycznego testera ciągłości obwodu (brzęczyk). Multimetr i oscyloskop działają niezależnie i mają rozdzielona masę. Korzystają jednak ze wspólnego wyświetlacza LCD. przełączenie pomiędzy funkcją a oscyloskopu następuje jednym przyciskiem OSC DMM.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.