Zadajnik napięcia i pętli prądowej

Zadajnik napięcia i pętli prądowej

Zadajnik pętli prądowej 0-20mA i napięcia 0-10V. Jak sama nawa urządzenia wskazuje jest to urządzenie, które może generować sygnał prądowy w zakresie od 0 do 20 mA lub sygnał napięciowy od 0 do 10 V. Sygnały petli prądowej i napięciowe głównie wykorzystywane są do sterowania w automatyce i urządzeniach przemysłowych. Moduł jest niezwykle prosty w użyciu, ustawiamy wszystkie parametry i poruszamy się po MENU kręcąc lub wciskając impulsator. Urządzenie do zestawu ma dołączony zasilacz 12 Vdc. Podłączamy go do modułu, który automatycznie się uruchomi. Na wyświetlaczu 2 x 16 zostanie wyświetlone MENU.

Na wyświetlaczu LCD widzimy wartości prądu z rozdzielczością 0,01 mA i 0,01V dla zakresu napięciowego. Z taką samą rodzielczością możemy regulować prąd (0,01 mA) i napięcie wyjściowe (0,01 V). Moduł posiada także możliwość kalibracji przy wartości 4 i 20 mA lub 5 i 10 V.

Przedstawimy krótką instrukcję obsługi i opis wejść oraz wyjść modułu.

Zadajnik do kupienia: http://www.gotronik.pl/zadajnik-petli-pradowej-420ma-napiecia-010v-p-4149.html

W zakupionym zestawie otrzymamy:

Opis wejść oraz wyjść modułu:

Opis wejść oraz wyjść modułu

Opis wejść oraz wyjść modułu

Kalibracja:

Aby skalibrować wyjście prądowe należy rozpocząć od podłączenia zasilania. Są dwie możliwości. Możesz skorzystać ze złącza ARK lub łatwiej, podłącz zasilacz dołączony do zestawu, do gniazda DC005. Strzałka powinna wskazywać na 1CH, jeśli nie, przekręć impulsator. Wciśnij impulsator i następnie przekręć raz w prawo. Teraz podłącz miernik (gniazdo pomiarowe + do I1 i gniazdo GND do GND), na wyjściu I1 generowany jest sygnał prądowy 4 mA. Jeśli na mierniku zmierzona wartości różni się od 4 mA, wyreguluj ją przekręcając impulsator w prawo lub w lewo. Gdy skończysz wciśnij impulsator i przekręć go w prawo aby analogicznie skalibrować na wartości 20 mA. Kalibracja pozostałych wyjść (zarówno tych napięciowych jak i prądowych) odbywa się identycznie, na początku musisz tylko wybrać 1CH, 2CH, 3CH lub 4CH przekręcając impulsator.

Kalibracja

Kalibracja

Zadawanie sygnału prądu:

Aby uruchomić zadajnik prądowy, musimy podłączyć zasilacz do modułu. Kolejno najechać strzałką na 1CH lub 2CH przekręcając impulsator, a następnie go wcisnąć. Aby regulować wartość prądu znowu wciśnij impulsator . Teraz możesz przekręcając go ustawić wybraną wartość. Jeden przewód podłącz do GND, a drugi do I1 lub I2 (w zależności, który kanał teraz edytujesz). Aby wyjść z edycji parametru, wciśnij impulsator. Następnie 3 razy przekręć go w prawo i teraz wciśnij, aby wyjść do MENU głównego.

Zadajnik prądowy 8,43 mA

Zadajnik prądowy 8,43 mA


Zadajnik prądowy 20 mA

Zadajnik prądowy 20 mA

Zadawanie napięcia:

Aby uruchomić zadajnik napięciowy, musimy podłączyć zasilacz do modułu. Kolejno najechać strzałką na 3CH lub 4CH przekręcając impulsator, a następnie go wcisnąć. Aby regulować wartość napięcia znowu wciśnij impulsator . Teraz możesz przekręcając nim ustawić wybraną wartość. Jeden przewód podłącz do GND, a drugi do V1 lub V2 (w zależności, który kanał teraz edytujesz).

Zadajnik napięciowy 7,48 V

Zadajnik napięciowy 7,48 V


Zadajnik napięciowy 10 V

Zadajnik napięciowy 10 V

——————————————————————————————————————–

Zadajnik pętli prądowej wersja 2.0

W obecnej ofercie występują 2 wersje zadajnika pętli prądowej BTE-471. Poniżej przedstawiamy nową wersję zadajnika oraz jego możliwości.

W porównaniu do poprzedniej wersji zadajnik został wyposażony dodatkowo w zadajnik PWM oraz miernik napięcia, prądu, częstotliwości oraz wypełnienia podłączonego sygnału. Dzięki czemu urządzenie zyskało szerszy wachlarz zastosowań. Jednakże producent w nowej wersji zastosował jedno wyjście zadajnika prądu oraz jedno wyjście zadajnika napięcia.

Opis wyprowadzeń:

  1. Vcc – napięcie zasilania
  2. 5V – napięcie 5V
  3. Wejście pomiaru prądu
  4. Wejście pomiaru napięcia
  5. Wejście pomiaru częstotliwości oraz wypełnienia
  6. GND – masa
  7. GND – masa
  8. Zadajnik PWM
  9. Zadajnik prądu
  10. Zadajnik napięcia
  11. GND – masa
  12. GND – masa
  13. Impulsator do obsługi urządzenia.
  1. Impulsator do obsługi urządzenia
  2. Potencjometr do regulacji kontrastu wyświetlacz
  3. GND – masa zasilania
  4. 12V – miejsce do podłączenia zasilania 12V
  5. Gniazdo do podłączenia alternatywnego źródła zasilania.

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Wystarczy włączyć urządzenie, a następnie przekręcając impulsatorem ustawić funkcje urządzenia.

Opis funkcji:

I -> zadajnik pętli prądowej z aktualnie ustawionym prądem
V -> zadanik napięcia z aktualnie ustawioną wartością napięcia
P -> zadajnik PWM z aktualnie ustawioną częstotliwością oraz wypełnienim
IVP input -> miernik napięcia, prądu oraz PWM

Zadajnik pętli prądowej

Iout -> regulacja zadawanego prądu, wyświetlany jest prąd aktualnie ustawiony na zadajniku
Iout4mA -> kalibracja wskazań dla wartości 4mA.
Iout20mA ->kalibracja wskazań dla wartości 20mA

Zadajnik napięcia

Vout -> regulacja zadawanego napięcia, wyświetlane jest napięcie aktualnie ustawione na zadajniku
Vout5V -> kalibracja wskazań dla wartości 5V
Vout10V -> kalibracja wskazań dla wartości 10V

Zadajnik PWM

Zadajnk umożliwia zadawanie również sygnału PWM. Regulacja częstotliwości jest możliwa od 0 do 10kHz. Natomiast wypełnienia od 0 do 100%. Obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy wybrać parametr impulsatorem i zmienić go. Parametr zmienia się od razu bez konieczności zapisywania.

Funkcja miernika

Miernik umożliwia pomiar napięcia, prądu, częstotliwości oraz wypełnienia sygnału PWM. Może służyć do obserwacji wskazanych parametrów podczas ustawiania zadajnika. Na bieżąco możemy śledzić zmiany wartości mierzonych.

  • zakres pomiaru napięcia: 0 – 10V
  • rozdzielczość: 0,1V
  • zakres pomiaru pradu: 0 – 24mA
  • rozdzielczość: 0,1mA
  • zakres pomiaru częstotliwości 0- 9999Hz
  • rozdzielczość: 1Hz
  • pomiar współczynnika wypełnienia: 0 – 100%
  • rozdzielczość: 1%

Dodaj komentarz