Efekt świetlny polegający na stroboskopowym zapalaniu i gaszeniu się diod LED w kolorze czerwonym i niebieskim. Układ został oparty na układzie multiwibratora NE555 i CD4017. Pokażemy jak zmontować moduł krok po kroku. Wymagane jest zasilanie napięciem stałym z zakresu od 9 do 12V. Po poprawnym zmontowaniu układu i podłączeniu zasilania obserwujemy migające diody, na przemian czerwone i niebieskie. Częstotliwość migotania możemy ustawić za pomocą potencjometru RP1. Prace należy rozpocząć od pogrupowania elementów. Wyciągamy elementy z opakowania i sprawdzamy z poniższą listą. Przed przystąpieniem do pracy przyjrzyj się też liście wymaganych narzędzi, bez których nie jest możliwe ukończenie układu.
zestaw do kupienia: http://www.gotronik.pl/efekt-swietlny-migajace-diody-led-p-4083.html
Lista elementów:
- kondensator 103
- kondensator elektrolityczny 1 uF
- diody LED czerwone i niebieskie
- diody
- rezystory 10 kOhm, 320 Ohm, 2100 Ohm
- tranzystory 29013
- potencjometr 100k
- CD4017
- złącze do podłączenia zasilania
- płytka PCB
- płytka jednostronna
- solder-maska –TAK
- opis montażowy na płytce drukowanej – TAK
- schemat ideowy – NIE
- schemat montażowy – TAK nadrukowany na płytce drukowanej
- typ montażu: przewlekany THT
- elementy montowane powierzchniowo SMD: NIE
- elementy wymagające zachowania polaryzacji: TAK
Lista potrzebnych narzędzi:
- lutownica – najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury, np stacja SL20ESD Solomon
- cyna – najlepiej taka o średnicy 0,5 mm lub 0,7 mm
- obcinaczki
Opcjonalnie:
Gdy elementy są rozłożone na stole, przyjrzyjmy się płytce PCB. Wszystkie elementy są opisane na płytce. Przyjrzyj się grafikom, co jest montowane, gdzie i w jakiej kolejności, a w razie wątpliwości przeczytaj poniższy opis.
SCHEMAT IDEOWY:
Powyżej pokazany został schemat ideowy opisywanego efektu świetlnego BTE-228. Jak widać jest to dość prosta konstrukcja. Od lewej strony mamy zaciski do podania napięcia zasilającego Vcc z przedziału 9V-12V. W momencie włączenia napięcia układ multiwibratora NE555 zaczyna generować impulsy elektryczne które są podawane na wejście CLK układu CD4017. Przy pomocy potencjometru RP1 mamy możliwości regulacji częstotliwości pojawiania się impulsów. Układ CD4017 jest to licznik dziesiętny, który zlicza impulsy podawane z generatora NE555. Wyniki zliczania impulsów wystawiane są na wyjściach Q. W celu uzyskania interesującego nas efektu świetlnego odpowiednie wyjścia Q połączone są do diod LED w kolorze czerwonym i niebieskim. Biorąc pod uwagę że układ CMOS CD4017 na wyjściu ma niewystarczającą wydajność prądową do wysterowania kilku diod LED połączonych szeregowo zastosowano 2 tranzystory NPN. Diody włączono w obwód kolektora. Sygnały z wyjść CD4107 podawane są na bazy tranzystorów.
MONTAŻ ELEMENTÓW ELEKTRONICZNYCH NA PŁYTCE DRUKOWANEJ PCB:
KROK 1
W pierwszym kroku wlutujemy diody.
KROK 2
Wlutujemy rezystory. Odczytywać wartość rezystorów przewlekanych możemy za pomocą kodów paskowych nadrukowanych na tym elemencie lub możemy zmierzyć wartość rezystancji za pomocą miernika uniwersalnego wyposażonego w omomierz lub testera elementów RLC. Znając wartości, przewlekamy rezystory na płytce i lutujemy.
KROK 3
Następnie wlutujemy dwa układy IC1 i IC2. Zwróć szczególną uwagę na wycięcie na elemencie i to zaznaczone na płytce PCB, muszą się pokrywać.
KROK 4
Wlutowanie tranzystorów również wymaga uwagi. Na płytce zaznaczono jak powinny być zwrócone.
KROK 5
Kolejnym etapem będzie wlutowanie potencjometru i kondensatorów. W przypadku elektrolitycznego musimy zachować polaryzację. Krótsze wyprowadzenie jest „-„, minus na płytce oznaczono zakreskowanym polem.
KROK 6
Przyszedł czas na wlutowanie diod. Konieczne jest zachowanie polaryzacji. Przyjrzyj się grafice jeśli nie wiesz gdzie jest „+” i „-„.
KROK 7
Wlutuj niebieskie diody, również zachowując polaryzację.
KROK 8
Jako ostatnie przylutujemy złącze do podłączenia zasilania. Gdy układ jest kończony możesz podłączyć
Jedna odpowiedź na Efekt świetlny stroboskopowy LED
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Bardzo fajny efekt świetlny, na pewno przyda się by zwrócić na coś uwagę