Chodź do świat Bożego Narodzenia zostało jeszcze bardzo dużo czasu… (w momencie pisania instrukcji mamy akurat 1 dzień lata:) ) przedstawiamy instrukcje montażową elektronicznej choinki 3D z efektem świetlnym w postaci migających diod LED. Instrukcja została przygotowana zarówno w formie graficznej jak i tekstowej. Układ wymaga zasilania zewnętrznego od 5 V DC. Można wykorzystać do tego baterie (3 x baterie AAA, które nie są dołączone do zestawu) lub wykorzystać port USB do zasilania zestawu, gdyż w zestawie jest dołączony kabel zasilający USB –> DC-Jack.
Prace należy rozpocząć od pogrupowania elementów. Wyciągamy elementy z opakowania i sprawdzamy z poniższą listą. Przed przystąpieniem do pracy przyjrzyj się też liście wymaganych narzędzi, bez których nie jest możliwe ukończenie układu. Gdy przygotujesz wszystkie narzędzia, możesz zaczynać. Powodzenia!
Zestaw szczególnie polecany jako doskonały prezent dydaktyczny dla początkujących elektroników – przy montażu nabywają bezcenne doświadczenie, sukces widoczny gołym okiem! Zachęca o początkującego elektronika do dalszego pogłębiania tajników elektroniki.
Zestaw BTE-184 do kupienia: http://www.gotronik.pl/choinka-3d-led-efekt-swietlny-p-4043.html
Lista elementów:
- gniazdo USB mini
- 6 kondensatorów elektrolitycznych 47 uF
- 6 tranzystorów 9014
- przycisk (ON/OFF)
- 4 zestawy: śrubka, dystans, nakrętka
- 12 diod LED niebieskich
- 12 diod LED czerwonych
- 12 diod LED zielonych
- 6 rezystorów 4,7 kOhm
- 7 rezystorów 100 Ohm
- kabel USB zasilający
- zasilacz sieciowy (bez polskiej przejściówki)
- 3 płytki PCB
- płytka dwusronna z metalizacją otworów
- solder-maska –TAK
- opis montażowy na płytce drukowanej – TAK
- schemat ideowy – NIE
- schemat montażowy – TAK nadrukowany na płytce drukowanej
- typ montażu: przewlekany THT
- elementy montowane powierzchniowo SMD: NIE
- elementy wymagające zachowania polaryzacji: TAK
- urządzenie po poprawnym zmontowaniu nie wymaga uruchomienia (działa od razu)
Lista potrzebnych narzędzi:
- lutownica – najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury, np stacja SL20ESD Solomon
- cyna – najlepiej taka o średnicy 0,5 mm lub 0,7 mm
- obcinaczki
- wkrętak krzyżakowy – możesz skorzystać z zestawu wkrętaków, wybierając odpowiednią końcówkę
- pistolet na klej na gorąco
- klej
Opcjonalnie:
Gdy elementy są rozłożone na stole, przyjrzyjmy się płytce PCB. Wszystkie elementy są opisane na płytce. Przyjrzyj się grafikom, co jest montowane, gdzie i w jakiej kolejności, a w razie wątpliwości przeczytaj poniższy opis.
KROK 1
W tym kroku wlutujemy najniższe elementy gabarytowo. Odczytywać wartość rezystorów przewlekanych możemy za pomocą kodów paskowych nadrukowanych na tym elemencie lub możemy zmierzyć wartość rezystancji za pomocą miernika uniwersalnego wyposażonego w omomierz lub testera elementów RLC. Znając wartości, przewlekamy rezystory na płytce i lutujemy na obu płytkach. Przyjmijmy, że płytki na poniższym zdjęciu oznaczamy A i B. A znajduje się po lewej stronie, B po prawej. Na płytce A rezystory R2=R4=R6=R7 mają wartość 100 Ohm, nastomiast R1=R3=R5 mają wartość 4,7 kOhm. Na płytce B rezystory R2=R4=R6 mają wartość 100 Ohm, nastomiast R1=R3=R5 mają wartość 4,7 kOhm.
KROK 2
Przylutujemy teraz 6 tranzystorów 9014, po trzy na płytkę. Zwróć szczególną uwagę, w którą stronę powinien być każdy z nich wlutowany. Zaznaczone zostało to na płytkach.
KROK 3
Teraz wlutujemy diody LED. Na płytce A i B czerwone diody oznaczono D1, D2, D3, D4, D5, D6, zielone diody oznaczono D7, D8, D9, D10, D11, D12, niebieskie diody oznaczono D13, D14, D15, D16, D17, D18. Zwróć szczególną uwagę na polaryzację diody. Dłuższe wyprowadzenie jest „+”, krótsze „-„, można sprawdzić to też testerem elementów RLC. „+” został oznaczony na płytkach PCB.
KROK 4
Na płytce A i B wlutujemy teraz kondensatory elektrolityczne. Zwróć szczególną uwagę na ich polaryzację. Dłuższe wyprowadzenie jest „+”, krótsze „-” (minus oznaczony jest też na elemencie), można sprawdzić to też testerem elementów RLC. „+” został oznaczony na płytkach PCB.
KROK 5
Weźmiemy teraz płytkę PCB, która stanowi podstawę. Wlutujemy przycisk ON/OFF i gniazdo USB mini.
KROK 6
Przykręcamy dystanse, tak jak przedstawione to zostało na zdjęciu poniżej (można to pominąć, gdy do zasilania wykorzystamy baterię i będziemy przyklejać gniazdo na baterię). Od spodu płytki przyklejamy klejem na gorąco (nie został dodany do zestawu) gniazdo na baterię (gdy chcemy układ zasilać za pomocą gniazda USB mini, możemy pominąć to oraz pominąć KROK 7).
KROK 7
Gdy decydujemy się na zasilanie bateriami, należy przylutować kable zasilające. Kierujemy się zasadą: czerwony to „+„, czarny to „-„. Zanim je przylutujemy możemy jest skrócić.
KROK 8
Wkładamy płytkę A w płytkę B, na nich zaznaczono + i –. Wkładamy płytki do podstawy, tak aby zgadzał się plus z plusem i minus z minusem. Lutujemy z każdej strony.
KROK 9
Lutujemy płytki ze sobą, w czterech rogach. Układ jest już ukończony. Umieść teraz baterie w podstawce na baterię, uruchom moduł przyciskiem. Możesz też wziąć kabel zasilający i podłączyć do gniazda USB w komputerze, lub do dołączonego do zestawu zasilacza sieciowego.
film prezentujący działania Choinki 3D LED po poprawnym montażu:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.