W niniejszym artykule przestawiamy, jak krok po kroku zbudować 4 bitowy zegar elektroniczny oparty na mikrokontrolerze AT89C2051 . Układ wymaga podpięcia zasilania od 3 do 6 V DC (prąd stały). Na spodniej stronie płytki PCB zaznaczone zostało, jak podłączyć zasilanie. Plusem i minusem. Nie stosowanie się do wskazówek, grozi uszkodzeniem układu. Wymiary płytki PCB: 52 x 42 mm. Zegarek posiada dwa przyciski. Ustawione są dwa alarmy. Można je wyłączać przyciskami. Możliwa jest też korekcja czasu, właśnie za pomocą przycisków. Montaż zegarka rozpoczynamy od pogrupowania elementów sprawdzenia elementów z listą. Gdy będziemy gotowy przychodzimy do KROKU pierwszego, opisanego poniżej.
- 2 rezystory 10 kOhm
- kondensator ceramiczny 100 nF
- 2 kondensatory ceramiczne 30 pF
- kondensator elektrolityczny 10 uF
- kwarc 12 kHz
- opornik 1 kOhm
- tranzystor S8550
- podstawka 20PIN
- AT89C2051
- 2 przyciski
- wyświetlacz 7-segmentowy ZM5641AR
- BUZZER 5V
- gniazdo do podpięcia zasilania
- płytka jednostronna
- solder-maska –TAK
- opis montażowy na płytce drukowanej – TAK
- schemat ideowy – NIE
- schemat montażowy – TAK
- typ montażu: przewlekany THT
- elementy montowane powierzchniowo SMD: NIE
- elementy wymagające zachowania polaryzacji: TAK
- urządzenie po poprawnym zmontowaniu nie wymaga uruchomienia (działa od razu)
Lista potrzebnych narzędzi:
- lutownica – najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury, np stacja SL20ESD Solomon
- cyna – najlepiej taka o średnicy 0,5 mm lub 0,7 mm
- obcinaczki
- wkrętak krzyżakowy – możesz skorzystać z zestawu wkrętaków, wybierając odpowiednią końcówkę
Opcjonalnie:
KROK 1
W tym kroku wlutujemy najniższe elementy. Po rozłożeniu elementów należy pogrupować rezystory. Odczytywać wartość rezystorów przewlekanych możemy za pomocą kodów paskowych nadrukowanych na tym elemencie lub możemy zmierzyć wartość rezystancji za pomocą miernika uniwersalnego wyposażonego w omomierz lub testera elementów RLC (z tego samego testera skorzystaj do sprawdzenia pojemności kondensatorów). Znając wartości, przewlekamy rezystory na płytce i lutujemy. Wartości elementów zostały opisane na płytce PCB, co znacznie ułatwia montaż elementów. Teraz wlutuj podstawkę pod AT89C2051. Zwróć uwagę na wycięcie w podstawce, powinno ono zgadzać się z tym zaznaczonym na schemacie montażowym na płytce.
Jeszcze w tym kroku zajmiemy się wlutowaniem kwarcu, kondensatorów ceramiczny C2 i C3 oraz RP?????
KROK 2
W tym kroku należy wlutować kolejne elementy. Zaczniemy od kondensatora ceramicznego C4. Następnie zajmiemy się dwoma przyciskami. Gdy to już będzie gotowe, nadszedł czas na elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Podczas montażu tranzystora S8550 zwracamy uwagę na to, w jaki sposób został przedstawiony graficznie na PCB. Jak wlutować kondensator elektrolityczny? Na płytce zaznaczony został „+”. Ustalmy zatem, które wyprowadzenie elementu jest „+”, a które „-„. Na elemencie został wyrazie oznaczony „-„. Można też rozstrzygnąć to wiedząc, że dłuższe wyprowadzenie jest „+”. Przewlekamy element zgodnie z oznaczeniem i lutujemy. Podczas montażu BUZZERA należy zwrócić uwagę na polaryzację. Dłuższa nóżka BUZZERA jest „+”, jest to również zaznaczone na płytce.
KROK 3
Pozostały ostatnie elementy do wlutowania. Przedostatnim elementem jest gniazdo, do którego będziemy podłączali zasilanie.
Pozostał już tylko wyświetlacz 7 segmentowy. Tutaj też należy zwrócić szczególną uwagę na dół i górę wyświetlacza. Kropka zaznaczona na płytce PCB (prawy dolny róg ramki dla wyświetlacza), musi pokrywać się z dolną częścią wyświetlacza.
Nasz zegarek jest już gotowy. Podłącz zasilanie kierując się wskazówkami zawartymi we wstępnie niniejszego artykułu.
4 Bits Electronic Clock Electronic Production Suite DIY Kits
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.