Testery

Testery

Przyjrzyjmy się różnicom i podobieństwom dwóch wybranych testerów (BTE-056 oraz BTE-057). Zacznij o tego, jakie elementy zostaną rozpoznane przez tester. Oba mierniki są dla elementów elektronicznych pasywny RLC czyli R rezystorów, L cewek, dławików, C kondensatorów, oraz dyskretnych elementów półprzewodnikowych: diod półprzewodnikowych (prostownicze, Zenera, przełączające, LED), tranzystorów bipolarnych PNP i NPN, tranzystorów MOSFET z kanałem N i P, triaków.

Wielkim atutem miernika jest jego łatwość obsługi. Szybko i łatwo wkładamy badany element do podstawki ZIF-14 miernika i naciskamy przycisk uruchamiający TEST. Otrzymamy informację o napięciu baterii. Nie musimy wybierać rodzaju badanego elementu, ani zakresu pomiarowego. Najczęściej pomiar trwa od 2 do 10 sekund (może przedłużyć się nawet do minuty w przypadku badania kondensatorów o dużej pojemności). W jego wyniku otrzymujemy następujące informacje: rozpoznanie rodzaju badanego elementu w postaci graficznej na wyświetlaczu LCD. Przy badaniu elementów półprzewodnikowych opisywana jest polaryzacja wyprowadzeń na wyświetlaczu np. w diodach mamy informacje gdzie jest anoda i katoda, w przypadku tranzystorów bipolarnych określany jest typ PNP lub NPN oraz graficznie przedstawiane wyprowadzenie bazy, kolektora, emitera itd. Aby zbadać kolejny element, wstawiamy go w podstawkę i ponownie przyciskamy TEST. Oba modele wyłączą się po około 10 sekundach od wyświetlenia pomiaru. Oba urządzenia wymagają zakupu baterii 9V 6F22. Testery posiadają ten sam procesor sterujący (Atmega328).

Zakresy pomiarowe:

  • pomiar pojemności kondensatorów: 30 pF-100 mF (rozdzielczość 1 pF)
  • pomiar współczynnika ESR dla pojemności powyżej 2 uF
  • pomiar indukcyjności: 0.01 mH (10uF) – 20 H
  • pomiar rezystancji R: 0,1 Ohm – 50 MOhm (rozdzielczość 0,1 Ohm)
  • pomiar tester tranzystorów bipolarnych PNP/NPN; pomiar bety h21e
  • pomiar tester tranzystorów MOSFET kanał N/P
  • pomiar triaków / tyrystorów
  • diody Uf maksymalnie 4,5 V

Większość cech wspólnych została już wymieniona. Nie zapominajmy jednak o wyświetlaczu. Oba modele posiadają duży (128 x 64) podświetlany wyświetlacz LCD.

Jednak urządzenia nie są identyczne. Zatem czym się różnią? Na pierwszym rzut oka, tylko ceną. My przyjrzyjmy się im bliżej. Model BTE-057 posiada bardziej rozbudowane pola do testowania elementów SMD oraz przycisk OFF, do wyłączenia testera.

Tester BTE-057

Tester BTE-057

Tester BTE-056

Tester BTE-056

Na tapetę wzięto dwa testery. Pierwszy BTE-056, drugi BTE-057. Do każdego dobrano proponowaną obudowę. Rozmiar testerów jest zbliżony. Dla pierwszego jest to obudowa o kodzie Z 32 U, identycznie jak dla drugiego (Z 34 U). W każdej obudowie należy wyciąć odpowiednio otwory, które umożliwią dostęp do podstawki ZIF, wyświetlacza LCD, przycisków.

BTE-056 w obudowie

BTE-056 w obudowie

BTE-057 w obudowie

BTE-057 w obudowie

Dodaj komentarz