W niniejszym artykule pokażemy jak krok po kroku zmontować układ: 3D LightSquared 4x4x4 LED Cube – efekt świetlny. 3D LightSquared zbudowany jest w oparciu o 64 diody LED (przedstawiony na zdjęciu). Jest to kostka składająca się z 4 diod LED w każdym kierunku (efekt trójwymiarowy 3D). Za sterowanie diodami LED odpowiedzialny jest mikrokontroler, który zapala i gasi poszczególne diody LED (także zmienia kolory) tworząc interesujące efekty wizualne.
film prezentujący uzyskany efekt po zmontowaniu:
wybrane parametry zestawu:
- napięcie zasilania DC 5V
- wymiary płytki drukowanej 71 x 73mm
- 64 diody LED
Przed rozpoczęciem montażu – lutowania zestawu należy sprawdzić czy mamy wszystkie potrzebne elementy.
- płytka dwustronna z metalizacją otworów
- solder-maska -TAK
- opis montażowy na płytce drukowanej – TAK
- schemat ideowy – NIE
- schemat montażowy – TAK nadrukowany na płytce drukowanej
- typ montażu: przewlekany THT
- elementy montowane powierzchniowo SMD: nie
- elementy wymagające zachowania polaryzacji: TAK
- urządzenie po poprawnym zmontowaniu nie wymaga uruchomienia (działa odrazu)
Spis elementów:
- płytka drukowana PCB
- 70 diod dwukolorowych (czerwony, niebieski) LED
- 4 diody LED RGB (5mm)
- 4 dystanse metalowe z śrubkami
- przewód zasilający USB
- gniazdo (DC005)
- kondensator elektrolityczny 470 uF/50 V
- 4 rezystory 1k Ohm
- podstawka 40 pin (pod mikroprocesor)
- mikroprocesor STC12C5A60S2
- 2 kondensatory ceramiczne 22 pF
- kwarc 11,0592 MHz
Potrzebne narzędzia:
- lutownica – najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury, np stacja SL20ESD Solomon
- cyna – najlepiej taka o średnicy 0,5 mm lub 0,7 mm
- obcinaczki
Opcjonalnie:
Zanim rozpoczniesz lutowanie zapoznaj się naszymi radami:
Elementy takie jak rezystory posiadają wartość oporu elektrycznego. Przed rozpoczęciem montażu należy sobie je pogrupować i opisać wartościami. Odczytywać wartość rezystorów przewlekanych możemy za pomocą kodów paskowych nadrukowanych na tym elemencie lub możemy zmierzyć wartość rezystancji za pomocą miernika uniwersalnego wyposażonego w omomierz lub testera elementów RLC.
Kondensatory elektrolityczne: są to elementy które mają polaryzację, czyli ważne jest ich odpowiednie włożenie zgodnie z nadrukiem na płytce drukowanej PCB. Najczęściej kondensatory elektrolityczne mają oznaczone „-” na obudowie. Jeśli w nowym kondensatorze jedno z wyprowadzeń jest znacząco dłuższe oznacza to że jest to „+” wyprowadzenie.
Diody półprzewodnikowe, LED: są to elementy które należy montować zgodnie z polaryzacją nadrukowaną na płytce drukowanej PCB. Dioda posiada anodę i katodę. W przypadku diod świecących LED podobnie jak w przypadku kondensatorów elektrolitycznych dodatnie wyprowadzenie (anoda) ma dłuższe wyprowadzenie.
Mając już przygotowane wszystkie elementy możemy przystąpić do montażu.
KROK 1
Rozpoczynamy od wlutowania najniższych elementów na płytce PCB, rezystorów. Następnie kwarcu i kondensatorów ceramicznych. Kolejno 4 diody LED i podstawka pod mikroprocesor.
KROK 2
Przyszedł czas na wlutowanie wyższych elementów, gniazda na kabel zasilający oraz kondensatora elektrolitycznego. Opis, w jaki sposób rozpoznać „+” i „-” znajduje się powyższych radach.
KROK 3
Kolejno wkręcamy dystanse, które posłużą nam jako nóżki. Dolna strona płytki jest gotowa. Przewracamy na drugą stronę, stawiając płytkę na nóżkach.
KROK 4
Bierzemy do ręki diodę LED trzy wyprowadzeniową i wyginamy środkową nóżkę w następujący sposób
Czynność powtarzamy z kolejnymi 11 diodami. Bierzemy listwę goldpinów, rozcinamy ją na pojedyncze i usuwamy „plastikową osłonę”. Do przygotowanych goldpinów wkładamy nie wygięte nóżki diod. Umieszczamy tak złożony zestaw na płytce i lutujemy. W ostatnim rzędzie diody umieszczamy bez wyginania nóżek.
KROK 5
Środkową, wygiętą nóżkę diody LED lutujemy z środkową, wygiętą nóżką kolejnej diody . Operację powtarzamy dla 4 kolumn. Pierwszy poziom jest gotowy.
KROK 6
Rozpoczynamy montaż poziomu 2 od wygięcia środkowych nóżek 6 diod LED (analogicznie jak w kroku 4). W 2 diodach środkowe nóżki wyginamy w taki sposób jak na zdjęciu. Nóżka 1 diody ma być skierowana w prawo, a 2 w lewo. Przygotowane diody montujemy w następujący sposób.
Do poziomu 2 w dolutowujemy przewód.
KROK 7
Przygotowujemy ponownie diody (jak w kroku 4). Lutujemy jak przedstawia zdjęcie.
Czynność powtarzamy (przygotowujemy drugi taki sam zestaw). Kolejno przygotowujemy takie zestawy z tą różnicą, że składają się tylko z 2 poziomów LED. Montujemy przygotowane zestawy.
KROK 8
Do utworzonych poziomów dolutowujemy przewody.
KROK 9
Dołączamy kabel zasilający do gniazda i cieszymy się z osiągniętego efektu. Układ nie wymaga uruchamiania i regulacji.
Jedna odpowiedź na 3D LightSquared
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Znalazłem błąd w montazu BTE-091 3D LED4x4x4 w przedstawionym opisie dokładnie w 6 dołączonych przewodach „-” są one połączone z katodami a więc środkowy jest połączony dobrze,ale na przedstawionym opisie tam gdzie jest najkrótszy ma być jako najdłuższy (a najdłuższy jako najkrotsz) błąd jest po prawej i lewej stronie połączenia z katodami.