Odsysacze firmy ZELZaprezentujemy 3 typy popularnych odsysaczy do cyny polskiej produkcji ZEL z Kamieńca Wrocławskiego. Pierwszy to OD-25, drugi OD-25 TURBO, trzeci OD-25 NO SHOCK. Czym różnią się od siebie trzy wybrane odsysacze? Na początek przyjrzano się ich budowie. Ich budowę przedstawiono na fotografii.

Wybrano trzy odsysacze do cyny firmy ZEL.

Odsysacze firmy ZEL

Odsysacze firmy ZEL

Pierwszy to OD-25, drugi OD-25 TURBO, trzeci OD-25 NO SHOCK. Czym różnią się od siebie trzy wybrane odsysacze? Na początek przyjrzano się ich budowie. Ich budowę przedstawiono na fotografii.

Budowa odsysacza OD-25

Budowa odsysacza OD-25

Budowa odsysacza OD-25 TURBO

Budowa odsysacza OD-25 TURBO

Budowa odsysacza OD-25 NO SHOCK

Budowa odsysacza OD-25 NO SHOCK

Każdy odsysacz składa się z tłoka, przycisku zwalniającego tłok, sprężyny oraz zbiorniczka na odessaną cynę. Przy zbieraniu nadmiaru lutowia, należy uważać żeby nie przykładać końcówki odsysacza do lutownicy. Jednak na wszelki wypadek jest ona częścią wymienną w każdym prezentowanym modelu. Model OD-25, jako jedyny posiada pojedynczy tłok, pozostali dwaj rywale mają podwójny tłok, co gwarantuje im przewagę. Model OD-25 NO SHOCK posiada dodatkową cechę, który odróżnia go od pozostałych. Jest on bez odrzutowy. Po naciągnięciu tłoka, przycisk do jego naciągania od razu wraca na swoje miejsce, co jest zagwarantowane dzięki dodatkowej sprężynie. Na fotografii pokazano różnicę pomiędzy naciągniętymi tłokami w trzech wybranych modelach.

Naciągnięte tłoki odsysaczy

Naciągnięte tłoki odsysaczy

Na koniec prześledźmy jeszcze historię producenta. Odsysacz firmy ZEL powstał w 1976 roku pod pływem zapotrzebowania na tego typu urządzenie. Wcześniej żadne odsysacze nie były dostępne na polskim rynku.
Pierwsze odsysacze miały zbyt dużą końcówkę, ponieważ dostępny teflon kruszył się i nie pozwalał na precyzyjną obróbkę. Tłok i rurka były stalowe, a przycisk był z ebonitu (zatem ciężki), co przekładało się na bardzo duże drgania (odrzut) przy odsysaniu.
Drgania te utrudniały odsysanie cyny z drobnych elementów elektronicznych. Odsysacze nadawały się w zasadzie tylko do elementów dużych jak np. lampy, przemysłowe kondensatory, transformatory i inne elementy o słusznych wymiarach 🙂
Firma ZEL obniżyła ciężar odsysacza wprowadzając wszystkie elementy metalowe z aluminium, przycisk z poliuretanu, a w końcówce użyto sprowadzany z Niemiec teflon co pozwoliło na zmniejszenie finalnej wagi i gabarytów odsysaczy.
W latach 80-tych ponownie zmniejszono wagę odsysacza wprowadzając w elementach tłokowych lżejszy i wytrzymalszy od aluminium poliwęglan PC, zaś w osłonce i końcówce również lekki i wytrzymały ABS.
W latach 90-tych pojawienie się na rynku bardzo drobnych elementów elektronicznych wymagających precyzyjnego lutowania pozwoliło na wprowadzenie, praktycznie, bezodrzutowego odsysacza NS (No Shock)
Brak odrzutu został uzyskany przez odłączenie przycisku odsysacza od elementu tłokowego oraz wprowadzenie dodatkowej sprężynki stabilizującej przycisk.

Czym wyróżniła się firma ZEL?

  1. Odsysacz powstał z myślą o konkurencji z firmą WELLER, ich odsysacze nie miały osłonek, ZEL wprowadził je jako pierwszy, chronią one oko i policzek od uderzenia tłokiem. Produkt ZEL był lżejszy, miał mniejszy odrzut i podobną lub lepszą trwałość.
  2. Problem był z teflonem, dostępny na rynku Polskim występował w formach prętów kwadratowych produkcji Polskiej lub Radzieckiej które w trakcie obróbki kruszyły się i pękały. Więc firma zaczęła przywozić z Niemiec droższe, ale o doskonałych możliwościach obróbki oraz średnicy na zamówienie. Pojawił się z transportem na granicy. By nie płacić wysokiego cła, informowało się celników, że są to pręty teflonowe służące do przetykania rur kanalizacyjnych wszelkiego typu: WC i w szczególności od wody ciepłej (teflon jest wytrzymały na wysokie temperatury) – wiozą więc dla siebie i znajomych. Po takiej informacji nie było problemów z wwiezieniem prętów, ale około 10-15% zabierali celnicy, bardzo zainteresowani tą przydatnością do własnych domowych potrzeb. Naturalnie następny transport musiał odbywać się przez inne przejście graniczne.
  3. Następnym problemem był zakup PC i ABS bo były to tworzywa nowe i bardzo trudno dostępne na rynku więc ZEL informował hurtownie, że są producentami kamizelek kuloodpornych dla MO i problem znikał, ponieważ uwierzyli im.

 

Szanowni Państwo!

Miło jest nam jest poinformować że od dnia 21 marca 2016 firma GOTRONIK całkowicie przejmuje sprzedaż odsysaczy do cyny polskiej produkcji ZEL Zakład Elektroniczny Kamieniec Wrocławski.

Dzięki powierzeniu sprzedaży firmie GOTRONIK zyskujecie Państwo szybką i niezawodną realizację zamówień bezpośrednio z naszego magazynu.

Dodaj komentarz