Działanie modułu z 1 przekaźnikiemModuł z przekaźnikiem pozwala na sterowanie urządzeniem wykonawczym, wykorzystując napięcie sterujące 5V z kabla USB. Układ z 1 przekaźnikiem oraz z 2 zasilany jest napięciem 5V pobieranym również z kabla USB, natomiast układ z 8 przekaźnikami wymaga oddzielnego napięcia zasilającego 12V, które zapewnia np. zasilacz sieciowy mający na wyjściu prąd stały o żądanej wartości. Wyjścia modułu zostały opisane jako COM, NC (zamknięty) oraz NO (otwarty). Po podłączeniu modułu do komputera, poprzez kabel USB, należy uruchomić program USB Relay Manager. Podłączone zasilanie do układu powinno zostać zasygnalizowane zieloną diodą. Przyciskiem FIND DEVICE wyszukuje się moduł. Następnie należy wybrać z listy odpowiedni kod przypisany dla danego modułu. Po kliknięciu przycisku OPEN DEVICE powinien zmienić się kolor okna, znajdującego się po prawej stronie od przycisku, z czerwonego na zielony – sygnalizuje to prawidłowe połączenie z modułem. Aktualnie wyjście NC (zamknięty) jest domyślnie podłączone z wyjściem COM. Po kliknięciu przycisku OPEN podany jest stan wysoki i styk przekaźnika przełącza się zwierając wyjście COM z wyjściem NO (otwarty), jednocześnie rozwierając COM z NC. Zostanie to zasygnalizowane czerwoną diodą. Przyciskiem CLOSE powracamy do stanu poprzedniego. Po odłączeniu kabla USB, czyli również zasilania, zwarte zostają wyjścia COM z NC.

Oprogramowanie do pobrania: gotronik.pl/soft/usb.rar

Artykuł przedstawia moduł z 1 przekaźnikiem, moduł z 2 przekaźnikami oraz moduł z 8 przekaźnikami.

Moduł z 2 przekaźnikami

Moduł z 2 przekaźnikami

Moduł z 1 przekaźnikami

Moduł z 1 przekaźnikami

Moduł z 8 przekaźnikami

Moduł z 8 przekaźnikami

Najpopularniejszym zastosowaniem modułu z przekaźnikiem może być sterownik oświetlenia.

Działanie modułu z 1 przekaźnikiem

Działanie modułu z 1 przekaźnikiem

Przeprowadzono testy z wykorzystaniem:
zasilacza laboratoryjnego RPS-3005D, żarówki 24V, kabla USB, przewodów, modułu z 1 przekaźnikiem, modułu z 2 przekaźnikami oraz modułu z 8 przekaźnikami. Do sterowania wykorzystano program USB Relay Manager (do pobrania tu). System operacyjny na jakim został zainstalowany program: Windows XP wersja 32bit.

Zestaw do testowania

Zestaw do testowania

Pierwszy test wykazał, że można połączyć HUBem USB dwa moduły i sterować wybranym modułem. Jednak przy uruchomionych dwóch oknach programu i podaniu stanu wysokiego na przekaźniki w obu podłączonych modułach, działanie programu zawiesza się. Gdy zostanie podłączona większa ilość modułów, każdy zostaje wykryty i rozpoznany. Z powodzeniem można wybrać, którym się chce sterować.

Test z użyciem HUBa

Test z użyciem HUBa

Test dwóch modułów i HUBa

Test dwóch modułów i HUBa

Test z wykorzystaniem aktywnego przedłużenia repatier oraz dłuższych kabli USB został zakończony powodzeniem. Wydłużenie kabli nie wpływało zauważalnie na działanie układu.

Test z wykorzystaniem aktywnego przedłużenia

Test z wykorzystaniem aktywnego przedłużenia

Na tapetę wzięto trzy moduły. Pierwszy z 1 przekaźnikiem, drugi z 2 i trzeci z 8. Do każdego dobrano proponowaną obudowę. Dla pierwszego modułu jest to obudowa o kodzie Z9, dla drugiego Z24A, zaś dla trzeciego Z5. W każdej obudowie należy wyciąć odpowiednio otwory, które umożliwią dostęp do wejść i wyjść układu.

Moduł z jednym przekaźnikiem

Moduł z jednym przekaźnikiem

Moduł z dwoma przekaźnikami

Moduł z dwoma przekaźnikami

Moduł z ośmioma przekaźnikami

Moduł z ośmioma przekaźnikami

Dodaj komentarz