W dniu dzisiejszym przeprowadziliśmy pomiary: Modułu generatora impulsów NE555. Układ jest zbudowany w oparciu o NE555 multiwibrator, który generuje przebieg prostokątny. Zmian częstotliwości dokonuje się za pomocą potencjometru.
Układ pomiarowy składał się z następujących elementów:
- moduł generatora impulsów NE555 (badany)
- zasilacz laboratoryjny RPS-3005D (zasilanie)
- oscyloskop cyfrowy SDS1022DL
1. Wyznaczenie generowanych częstotliwości:
Moduł generatora NE555 został zasilony napięciem 5,0V. Wyjście zostało podłączone do oscyloskopu w celu obserwacji kształtu i parametrów sygnału.
dolna częstotliwość f=9Hz
górna częstotliwość f=1,5kHz
Jak widać z powyższych pomiarów współczynnik wypełnienia przebiegu jest zależny d częstotliwości wyjściowej (parametr Duty). W dużym uproszczeniu można przyjąć że do wartości ok. 500Hz jest on zbliżony do 50%. Powyżej 500Hz współczynnik wypełnienia gwałtownie się zwiększa.
2. Wpływ częstotliwości wyjściowej na wartość napięcia wyjściowego.
Wartość generowanych częstotliwości nie ma praktycznie wpływu na wartość napięcia wyjściowego. Napięcie wyjściowe ma stałą wartość w całym spektrum generowanych częstotliwości.
3. Wpływ napięcia zasilania na generowane częstotliwości.
Zmiana napięcia zasilania modułu nie ma wpływu na generowaną częstotliwość. Częstotliwość jest niezależna od napięcia zasilania. Zmieniając wartość napięcia zasilania zmieniamy wartość napięcia wyjściowego (zwiększenie napięcia zasilania powoduje wzrost amplitudy wyjściowej sygnału).
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.